İngiltere Seçimleri Dünyayı Neden İlgilendiriyor?

Seçimler 7 Mayıs’ta..

İngiltere seçimleri 7 Mayıs tarihinde düzenlenecek. Seçim yarışı Muhafazakar Parti ve İşçi Partisi arasında kıyasıya bir rekabet halinde geçecek gibi gözüküyor. Muhafazakar Parti ve Euro karşıtı bloğun güçlenmesi durumunda İngiltere’nin AB üyeliğinden çıkışı “Brexit” referanduma götürülebilir.

 

İngiltere seçimleri hakkında 3 Aralık 2014 tarihli notumuz.

https://www.parahaberi.com/tr-TR/haberler/59397/ingilterede-ayrilik-sesleri

 

88017-1 İngiltere Seçimleri Dünyayı Neden İlgilendiriyor?

5 Neden?

1) Büyük Britanya IMF satınalma gücü paritesine göre en büyük 10. ekonomi konumunda. Aynı zamanda New York’un ardından dünyanın en büyük finans merkezi konumunda. Dünyanın en büyük ikinci bankası HSBC’ye ev sahipliği yapıyor.

 

2) Birleşik Krallık, Avrupa Birliği’nin en büyük üçüncü ekonomisi konumunda. 7 Mayıs seçimleri sonrasında AB’den çıkış tartışılabilir. Ekonomik büyüklük dolayısıyla Avrupa ticareti açısından önemli sonuçlara neden olabilir. Londra’nın rolü AB açısından oldukça önemli.

 

3) İngiltere’de siyasi partiler maliye politikası konusunda çok fazla farklı duruşa sahip değildir. Bu nedenle gelecek 5 yıllık dönemde para politikası etkili bir araç olmaya devam edecektir.

 

4) Siyasi partiler ekonomiye ilişkin görüşlerinde çok farklı duruşa sahip değil. Liberal Demokratlar ve İskoç Ulusal Partisi gelecek yönetimde büyük rol olması durumunda nükleerden uzaklaşma konusu geri plana alınabilir.

 

5) 7 Mayıs sonrasında hemen rahata ermek mümkün olmayabilir. Yeni koalisyon şekillenene kadar belirsizlik sürebilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap