İngiltere MB ve Kuşları

İngiltere Merkez Bankası ilk faiz artışını…

İngiltere Merkez Bankası ilk faiz artışını piyasanın beklediğinden önce gerçekleştirebilir. Bazı piyasa katılımcıları BOE’nin faizleri Fed’den önce artırabileceğini düşünüyor. İngiltere ekonomisinin güç kazanmasıyla birlikte MPC üyelerinden dokuz üyeden birine göre faizler artırılabilir. Para Politikası Kurulu (MPC) politika duruşu “ılımlı güvercin” olarak ifade edilebilir. Şahin üye David Miles’in yerini Gertjan Vlieghe’in almasıyla birlikte komite daha güvercin bir duruşa kavuşmuştu. Başkan Mark Carney etkili bir isim olduğu için komite üyelerini de etkileyebilir.

 

Yakın dönemde zayıf petrol fiyatları ve Sterlin’in değer kazanması enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı yaratabilir. Gelişmekte olan ülke ekonomilerinin daha düşük bir hızda büyümesi de ekonomik aktivite üzerinde aşağı yönlü baskı yaratabilir. Yakın dönemde Çin yönetimiyle ticari ilişkileri geliştirmek üzere yürütülen görüşmeler İngiltere ekonomisi açısından olumlu sonuçları içerebilir.

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/1106426/cin-ve-ingiltere-ticari-iliskileri

 

İngiltere MB’nin “şahin” üyelerinin temel dayanağı istihdam piyasasının güç kazanmasıyla birlikte ücretlerin gelişme göstermesidir. Bununla birlikte de enflasyon %2 hedefine doğru ilerleyebilir. “Güvercin” üyeler ücretler gelişimi henüz yeterli olmadığı ve gelişen ülkelerin yavaşlamasıyla birlikte “bekle gör” politikasını tercih ediyor.

 

BOE üyelerinin konuşma metinlerinden alınan subjektif değerlendirme ve kararlara muhalefet sonucunda, hangi üyenin daha şahin, hangi üyenin daha güvercin olduğu sonucuna Bloomberg Intelligence tarafından varılmış. +2 değeri en şahin durumu, -2 değeri en güvercin durumu işaret ediyor. 

171795-1 İngiltere MB ve Kuşları

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap