İngiltere MB ve Fed

İngiltere MB faizleri Mayıs’ta artırabilir.

Janet Yellen ve Mark Carney liderliğindeki her iki Merkez Bankası yakın gelecekte para politikasının normalleşmesi adına adım atabilir. 2013 yılından bu yana her iki MB faizlerin ne zaman artırılacağını tartışıyor. Fed enflasyonda %2 hedefine doğru yükselişten “oldukça emin” olması ve istihdam piyasasında “daha fazla gelişme” görmesi durumunda verilere bağlı olarak faizleri her toplantıda artırabilir. İlk adımı İngiltere’nin atacağı yönünde düşünceler de yakın dönemde tartışılmaya başladı.

 

Tabloda İngiltere MB adına önemli tarihler gösteriliyor. 5 Kasım’da açıklanacak Enflasyon Raporu (Kasım) ilk faiz artışının zamanlaması adına ipuçları verebilir. Piyasa katılımcıları İngiltere MB’nin faizleri 12 ay daha sabit tutacağını düşünüyor. Bloomberg Intelligence tahmini ise faizlerin Mayıs 2016’da artırılacağı yönünde. Verilerin daha da güçlü gelmesi durumunda faizlerin Şubat’ta artırılması da bir diğer seçenek. Tabloda Büyüme, İşsizlik Oranı, Ortalama Haftalık Kazançlar ve TÜFE rakamlarına ilişkin tahminler gösteriliyor.

173442-1 İngiltere MB ve Fed

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap