İngiltere MB’nin Kredibilitesi Artıyor

Yeni düzenlemeler kredibilitenin arttığına işaret ediyor.

İngiltere Merkez Bankası Mark Carney’nin göreve gelmesiyle birlikte iletişim politikasını güçlendirmek adına çalışmalarına devam ediyor. İngiltere Merkez Bankası 1997 yılında Başbakan Gordon Brown döneminde bağımsızlığını kazanmıştı.

 

Parlamentoda ise Aralık ayında yürürlüğe giren düzenlemeyle birlikte Ağustos ayı çeyreklik enflasyon raporundan başlamak üzere, Ocak 2016’dan sonra ise bütünüyle geçerli olmak üzere kararlar alındı. Söz konusu kararlar şeffaflığı ve hesap verebilirliği artıracak düzenlemeler oldu. Artık tutanaklar 2015 Ağustos’tan sonra faiz kararının hemen ardından açıklanacak. 2016 yılından sonra ise 8  Para Politikası Kurulu toplantısı yapılacak. Finansal Politika Komitesi ve Para Politikası Komitesi 2016’da yılda dört ortak toplantı gerçekleştirecek. ECB 2015 yılı itibariyle, BOE ise 2016 yılı itibariyle toplantılarını Fed gibi yılda 8 kez düzenleyecek.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap