İngiltere MB Faiz Kararına Doğru

BOE faizleri 10 ay sonra artırabilir.

İngiltere Merkez Bankası para politikası kurulu toplantısı 10 Eylül Perşembe günü gerçekleştirilecek. Söz konusu toplantıya ilişkin sonuçlar 14:00’da açıklanıyor. BOE altı yıldan uzun süredir faizleri 0,50% seviyesinde tutuyor. Toplantı tutanaklarına göre faizlerin sabit tutulma kararının 8’e karşı 1 oyla alınması bekleniyor. Ian McCafferty önceki toplantıda olduğu  gibi faizlerin sabit tutulmasına karşı oy kullanabilir. 1 Eylül itibariyle güvercin üye David Miles’in yerine, Dr. Gertjan Vlieghe para politikası kurulunun (MPC) yeni üyesi olarak göreve geliyor.

158517-1 İngiltere MB Faiz Kararına Doğru

İngiltere’de TÜFE petrol kaynaklı etkilerle de birlikte %2 hedefinin uzağında kalmaya devam ediyor. Diğer yandan yakın dönemde enflasyon yeniden negatif bölgeye gerileyebilir. Temmuz’da TÜFE 0,10% seviyesinde gerçekleşmişti.

158518-111 İngiltere MB Faiz Kararına Doğru

Grafikte Morgan Stanley tarafından yaratılan ilk faiz artışına kalan süre gösteriliyor. Piyasa katılımcıları İngiltere MB’nin 9.8 ay sonra ilk faiz artışına başlayacağını düşünüyor. Fed’in ise 4.39 ay sonra ilk faiz artışına başlayacağı tahmin ediliyor.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap