İngiltere MB Faiz Artırımına Doğru

Faiz artırım süreci..

İngiltere Merkez Bankası, Fed’in ardından faizleri artıran ilk gelişmiş ülke merkez bankası olabilir. Faiz artışının “sınırlı ve kademeli” olacağı taahhüt ediliyor. BOE kuvvetle muhtemel Fed’in ilk faiz artışına başlamasını bekleyebilir. İlk faiz artışı yerine faiz artırım hızı daha fazla incelenmesi gerekli bir konu.

 

Bloomberg anketine katılan ekonomistler ilk olarak adım atıldıktan sonra üç ayda bir 25 baz puan faiz artırımı bekliyor. Forward fiyatlaması ise ekonomistlerin tahminine göre daha ılımlı bir fiyatlama içerisinde. Piyasa fiyatlaması (ICAP Forward Rate Expectations) Ağustos 2016’ya kadar 25 baz puan faiz artışı yönünde. Haziran 2018’de faizlerin 1,60% seviyesine ulaşacağını öngörüyor.

153187-1 İngiltere MB Faiz Artırımına Doğru

 

BOE’nin önceki faiz artışları çeyreklik bazda 10-15 baz puan faiz artışına işaret etmekteydi. Temmuz ayı Çekirdek TÜFE verisi yıllık bazda 1,20% seviyesine yükseldi. Söz konusu gerçekleşme İngiltere MB’nin faiz artışında elini güçlendirecek gelişmelerden biri olarak değerlendirilebilir.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap