İngiltere Enflasyonu %1 Altına Gelebilir

Petrol fiyatları ve dezenflasyonist baskı..

İngiltere’de Aralık ayı TÜFE verisi TSİ 11:30 itibariyle bekleniyor. İngiltere’de enflasyon petrol fiyatlarında geri çekilmeyle birlikte 2002’den bu yana ilk defa %1 altına gelebilir. Gıda ve enerji fiyatlarını dışarıda bırakan Çekirdek TÜFE ise 9. ayında da TÜFE’nin üstünde gerçekleşmeye devam edebilir. Söz konusu dönem 1990’dan bu yana en uzun süreli gerçekleşmeye işaret edebilir. Farkın açılmaya devam etmesiyle birlikte Çekirdek TÜFE’de geri çekilebilir.

 

28 Kasım tarihli Black Friday dolayısıyla yapılan fiyat indirimleri enerji ve gıda dışı mallarda da fiyatlar genel düzeyinin Aralık’ta geri çekilmesine neden olabilir. Petrol fiyatları dolayısıyla enflasyon ilerleyen aylarda da geri çekilmeye devam edebilir. Bu durum da İngiltere MB’yi genişlemeci kalmak durumunda bırakabilir.

47674-1 İngiltere Enflasyonu %1 Altına Gelebilir

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap