İngiltere Ekonomisi ve Petrol

İyi haber..

İngiltere ekonomisi açısından son zamanların en iyi haberi petrol fiyatlarının çakılması olarak ifade edilebilir. Böylelikle hanehalkının satın alma gücü yükselecek ve ekonomik büyümeye katkı sağlanacaktır. Petrol fiyatlarında geri çekilmenin birikimli etkileriyle birlikte enflasyonun düşmesi fırsat olabilir. Şöyle ki, enflasyona endeksli tahvillerin faiz ödemeleri gerileyebilir. Böylelikle de bütçeye katkı sağlanabilir. Hükümetler faiz ödemeleri yerine kaynakları daha farklı alanlara yönlendirme imkanına sahip olabilir.

72127-pe İngiltere Ekonomisi ve Petrol

Grafikte GSYH’nin enerji yoğunluğu gösteriliyor. Basit olarak ekonomik büyüme üzerinde enerji maliyetlerinin etkisi olarak ifade edilebilir. 1970’lere oranla GSYH’de enerji girdisinin etkisi zayıflamaya devam ediyor. Söz konusu gelişmede enerji verimliliği yönünde teknoloji önemli etkenlerden biri görülebilir. Mavi renkle gösterilen birincil enerji tüketimi ise, 2013 yılı itibariyle 1970 seviyesine yakın seyrediyor. 2013 yılında üretilen mal ve hizmetler 1970 yılının 2.5 katından fazla olmasına rağmen birim başına enerji tüketimi geriliyor.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap