İngiltere ekonomik büyümesi beklentilere paralel

İngiltere ekonomik büyümesi beklentilere paralel…

İngiltere ekonomisi, 2017’nin ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %0,2, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ise %2 büyüme kaydetti. Ekonominin, piyasa beklentilerine paralel bir büyüme performansı gösterdiğini görüyoruz. Çeyreklik performaslar kıyaslandığında, 2016’nın 2, 3 ve 4. çeyreklerine göre ivme kaybettiği gözlemlenen İngiltere ekonomisinin, aynı önceki revizyonlarda da görüldüğü üzre Brexit oylaması sonrasındaki en zayıf performansı gösterdiği ortaya konmaktadır.

Çeyreklik bazda büyümeye pozitif yönde katkı yapan alt kırımlara baktığımızda; hane halklarının nihai tüketim harcamalarında %0,4 artış olmakla beraber, bunun ayrıntılarında maldan ziyade hizmet alımlarının ön plana çıktığı görülmektedir. Nitekim mallarda %0,1 daralma meydana gelirken, ekonominin %78’lik ağırlığını oluşturan hizmet sektörünün %0,8’lik katkı yaptığı görülmektedir. Hükümet harcamalarında büyüme oranı %0,7,brüt sabit sermaye oluşumu ise %1’lik artış göstermiş. Yani henüz yatırımlardan kaynaklı bir olumsuzluk yok, ancak Brexit materyalize olmaya başladıktan sonra yatırımlar için anı şeyi söyleyebileceğimizden pek emin değilim.

Görselde İngiltere’nin ekonomik büyüme ivmesi tarihsel olarak görülmekte. Yeşil ile belirtilen ve yarım kalan çizgi global kriz dönemi ve öncesini temsil ediyor. Kriz sonrası dönemde o eşiklere ulaşılamadığı için, yeşili yarıda bıraktık, alttaki mavi ise 0. Görüldüğü üzre, sürekli olarak bir iyi bir kötü seviyede ve genelde %1 üzerinde kalan bir büyüme var. Diğer yandan; BOE kanadı, bu hafta itibariyle Mark Carney de dahil faiz artırımını artık daha ciddi bir şekilde değerlendirecek. Brexit ile beraber bu da büyüme açısından risk teşkil etmekte. GBP tarafında 1,30’un hemen altına geçmiş bir seyir var, ancak piyasa siyasi belirsizliğin çözümlenmesini ve şahinleşen BOE’yi daha çok değerlendireceğinden 1,2970 korunması halinde 1,3050, 1,3130 gibi seviyeler hedeflenebilecektir.

 

 

Reel Kapital Menkul Değerler

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap