İngiltere’de Faizler Daha Geç Artabilir

İngiltere Merkez Bankası Şubat ayı Enflasyon Raporu Açıklandı..

İngiltere Merkez Bankası Şubat ayı Enflasyon Raporunu 12 Şubat 2015 tarihinde 12:30 itibariyle açıkladı. 5 Kasım 2014 tarihli beklentilere göre ilk faiz artırımına ilişkin zamanlama Ağustos 2015’e karşılık gelmekteydi. 5 Şubat itibariyle ise ilk faiz artırımına ilişkin beklentiler Nisan 2016’ya ötelenmiş durumdadır. Grafikte Bloomberg Intelligance tarafından yayınlanan beklentiler gösterilmektedir.

58541-1 İngiltere'de Faizler Daha Geç Artabilir

 

İngiltere MB Başkanı Mark Carney’nin enflasyon raporu sunumunda BOE’nin enflasyon beklentilerinin gerektirmesi durumunda “faiz indirimi veya varlık alım programının daha da genişletilmesi” gibi seçenekleri devreye alabileceği ifade edildi. Yılın ilk aylarında enflasyonun negatife döneceği yönündeki beklentiler korunuyor. Carney ifadelerine göre, 2015 yılının büyük bir kısmında enflasyon %0 seviyesine yakın kalmaya devam edebilir.

 

Enflasyonun gerilemesi pozitif bir unsur, ancak merkez bankacılar enflasyon beklentilerinin “aşırı şekilde” bozulmasından çekince duyuyor. Çünkü fiyatların gerileyeceğine duyulan inanç harcamaları ötelemeye ve/veya ücret artışlarını “törpülemeye” neden olabilir.

 

14 Ocak tarihli çalışmamız, “Carney Kalemini Hazırladı”

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/88987/carney-kalemini-hazirladi

 

Çalışma ile ilgili bilgi almak isteyenler Sanko Menkul Araştırma Bölümünü arayabilirler:

 0212 410 05 98

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap