IMF “Türkiye Altın Varlıklarını Azalttı”

Türkiye’nin altın varlıkları azaldı..

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından 24 Şubat Salı günü itibariyle yayınlandığı üzere, Türkiye Ocak ayı itibariyle ikinci ayda da altın varlıklarını azalttı. Türkiye en büyük 12. altın rezervine sahip ülke konumunda. Ocak ayı itibariyle rezervler 14.227 ton azalışla 514.893 tona geriledi. Euro Bölgesi’nde ise Ocak ayı itibariyle altın varlıkları 7.437 ton artışla 10.791.885 tona yükseldi. Ocak ayı itibariyle Avrupa Merkez Bankası’nın agresif programıyla birlikte altın fiyatları 1300 dolar/ons seviyesini aşmıştı.

 

Türkiye %6 payla en fazla altın tüketen dördüncü ekonomi konumundadır. 10 yıllık dönemde yıllık ortalama 181 ton altın tüketilmektedir. Türkiye’de altın talebinin 2015 yılı boyunca düşük kalması beklenmektedir. Önemli ihracat pazarlarından Irak ve Rusya’daki durum altın talebi üzerinde aşağı yönlü baskı yaratabilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap