İlk Faiz Artırımı ve Kalan Zaman

Fed, BOE ve ECB sırayla faiz artırımına başlayabilir, ama ne zaman?

Küresel ekonominin en büyük ekonomilerinden olan, ABD, İngiltere ve Euro Bölgesi’nin ilk faiz artışına ne zaman başlayacağı oldukça önemli. ABD ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde hız kesmesi, istihdam ve enflasyon kanadında yaşadığı sorunlarla birlikte ilk faiz artışının 2015 yılı içinde gelme ihtimali oldukça düştü. Fed’in geciktiği denklemde İngiltere MB’nin de gecikmesi beklenebilir. ABD’de işin daha da ilginç tarafı dördüncü tur parasal genişlemenin ve/veya negatif faizin de tartışılması. Önemli piyasa katılımcıları ABD ekonomisinin resesyona girmesi durumunda Fed’in yeniden parasal genişleme programı başlatacağına inanıyor. Bunun için ise muhtemel tarih 2016 yılı olarak değerlendiriliyor. Fed’in 2011’de duyurduğu çıkış programını uygulayamadan terk etmesi, kredibilite kaybına da neden olabilir.

 

Grafikte Morgan Stanley ilk faiz artışına kalan zaman endeksi gösteriliyor. Yatırımcıların ilk faiz artışına ne kadar süre kaldığı yönündeki düşünceleri toplu olarak değerlendirilip endeks haline getiriliyor. Mevcut durumda Fed faiz artışına daha erken gidebilir. Turuncu oklar ise 1 Eylül tarihindeki beklentiyi gösteriyor. Mevcut durumdaki beklentilere göre, Fed 6 ay sonra, İngiltere MB 16 ay sonra, ECB 31 ay sonra ilk faiz artırımına gidebilir.

167066-1 İlk Faiz Artırımı ve Kalan Zaman

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap