İkinci çeyrek bilanço döneminin sonuna gelindi ! işte kur farkından etkilenen döviz pozisyonu yüksek şirketler

2017 yılının ikinci çeyrek bilanço döneminin sonuna geldik ve bilançolarda kullanılacak değerleme kurları da belli oldu. Buna göre 2. çeyrekte, Euro, TL’ye göre %2,4 oranında değer kazanırken, Dolar ve Japon Yeni ise sırasıyla %3,6 ve %4,8 oranlarında değer kaybetmiştir. Dolayısıyla döviz açık pozisyonları Dolar ve Japon Yeni olan şirketler bu durumdan olumlu etkilenecekken, Euro açık pozisyonu olanlar ise bu durumdan olumsuz etkilenecektir.

 

2017 yılının ilk çeyreğiyle kıyaslandığında, Euro cinsi döviz açık pozisyonu olan şirketlerde olumsuz etki ikinci çeyrekte azalacakken, Dolar ve Japon Yeni cinsi açık pozisyonu olan şirketlerde ilk çeyreğin aksine olumlu etki gözlenecektir. 2017 yılının ilk çeyreğinde Dolar, Euro ve Japon Yeni, TL’ye göre sırasıyla %3,4, %5,3 ve %8,8 oranlarında yükselmişti.

Ana karşılaştırma dönemi olan 2016 yılının ikinci çeyreğinde ise Dolar TL’ye karşı değer kazanırken, Euro ise yatay kalmıştı. Bu sebeple, 2016 ikinci çeyrekle 2017 ikinci çeyrek mukayese edildiğinde, Euro cinsi açık pozisyonu olanlarda kur etkisi görece olumsuz olacakken, döviz açık pozisyonu dolar olan şirketlerde ise etki geçen yılın aynı dönemine göre olumlu olacaktır.

 

 

Döviz Açık Pozisyonu Yüksek Olanlar;

En yüksek açık pozisyona sahip olan THY’nin, dolar cinsinden bilanço tutması ve açık pozisyonunun Japon Yeni ve Euro cinsinden olması nedeniyle, yaklaşık 899mn TL kur farkı gideri kaydedeceği hesaplanmaktadır. THY’de Euro ve TL’deki Dolara karşı değerlenmeye bağlı olarak kur etkisi olumsuz olacaktır.

Türk Telekkom (TTKOM) 305mn TL ile kurlardaki değişimden en olumlu etkilenecek şirket olarak ön plana çıkmaktadır. Ak Enerji (AKENR) 98mn TL, Anadolu Efes (AEFES) 94mn TL, Zorlu Enerji (ZOREN) 88mn TL, Torunlar GYO (TRGYO) 63mn TL, İzmir Demir Çelik (IZMDC) 57mn TL ve Coca-Cola (CCOLA) 56mn TL kur farkı geliri yazarak söz konusu kur artışlarından ikinci çeyrekte en olumlu etkilenecek şirketler arasında yer almaktadır. Bu şirketlerden Akenerji, Zorlu Enerji ve Torunlar GYO 2017 yılının ilk çeyreğinde net dönem zararı açıklamıştı. Zorlu Enerji kur etkisini özkaynaklarda göstermesi sebebiyle net dönem karına kur etkisi sınırlı olacaktır.

Tüpraş (TUPRS), dolar cinsi açık pozisyonu yüksek olmasına karşın hedge (korunma) sebebiyle olumlu etki 87mn TL ile sınırlı olacaktır.

Ereğli Demir Çelik (EREGL) yüksek açık pozisyonu olmakla birlikte dolar cinsinden bilanço tutması ve açık pozisyonunun ağırlıklı TL cinsinden olması nedeniyle 42mn TL kur farkı gideri yazacağı hesaplanmaktadır.

Migros (MGROS), Yazıcılar Holding (YAZIC) ve Ayen Enerji’de (AYEN) döviz açık posizyonu yüksek olmakla birlikte Euro cinsi döviz açık pozisyonu nedeniyle kur etkisi negatif olacaktır.

TOFAŞ (TOASO) ve Ford Otosan’ın (FROTO) yüksek döviz açık pozisyonu olmasına karşın, tamamının korunması nedeniyle etki sınırlı olacaktır.

 

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap