İçerde Enflasyon, Dışarda İstihdam…

Ebl0EdoesXx2QAAAAASUVORK5CYII= İçerde Enflasyon, Dışarda İstihdam...

Küresel piyasalarda devam eden FED iyimserliği Dolar varlıklarını aşağı çekerken, genel olarak gelişmekte olan ülke para birimlerinde yükselişler takip edildi. ABD tarafında dün açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin beklentileri karşılamasına rağmen, FED’in faiz artırımı konusunda bekle-gör politikasını devam edeceğini vurgulaması iyimser havayı destekledi ve Dolar bir çok ürün karşısında zayıf seyrini sürdürdü. Haftalık bazda ise %3 üzerinde değer kazanımı ile TL varlıkları, Dolara karşı en çok değer kazanan gelişmekte olan ülke para birimi konumunu korudu. Doların zayıflamasıyla Altın tarafı yükselişini devam ettirdi fakat kritik 1225 direncini geçmekte zorlandığını gördük. Buna rağmen haftalık kazancının %2’nin üzerinde kaldığını belirtelim.
Euro bölgesinde ise veriler olumlu gelmeye devam ediyor. Dün açıklanan Aralık ayı ÜFE verisi beklentileri karşılarken, Euro varlıklarında değer kazanımı devam etti ve EUR/USD paritesi güçlü seyrini korudu. İngiltere tarafında dünkü kritik faiz kararı sonrası Sterlin varlıkları zayıflarken, İngiltere Merkez Bankasının(BOE) enflasyon hedefinde gerekirse faiz indirimlerinin söz konusu olabileceği mesajı önemliydi. EUR/USD paritesi dünkü işlem gününde %0.3 primli seyretmesine karşın, GBP/USD paritesi BOE açıklamalarıyla %1’in üzerinde kayıp yaşadı.
Yurtiçi tarafta ise TCMB’nin aldığı ek likidite önlemlerinin devam ettiğini görüyoruz. TL varlıkları haftalık bazda Dolara karşı en çok değer kazanan gelişmekte olan ülke para birimi olurken, USDTL’nin dünkü işlem gününde %1, EURTRY’nin de %0.6 gerilediğini takip ettik. Küresel borsalarda ise genel olarak yeşil bir tablo hakimdi. SP500 günlük kazancı %0.20 olurken, Nasdaq %15 üzerinde primli seyretti. DAX endeksi ise kazançlarını koruyamadı ve gün sonuna doğru %0.3 ekside işlem gördü.
Petrol tarafında ise arz dondurma yönünde iyimser beklentiler etkili olmaya devam ediyor. Brent petrol %0.5 primli seyrederken, ham petrolünde düşüşlerin sınırlı olduğunu söyleyebiliriz. Bugün ise ABD tarafında açıklanacak Sondaj kuyu sayısı verisi hareketlilik yaratabilir. Haftanın son işlem gününde, yurtiçi tarafta açıklanacak Ocak ayı enflasyon verisi ve ABD tarafında açıklanacak kritik Ocak ayı Tarım Dışı İstihdam verisi ön plana olacak.

USDTRY ANALİZİ
Küresel piyasalarda FED iyimserliğinden kaynaklı yükselen gelişen ülke para birimlerine paralel güçlenen TL varlıkları sonrası USDTL tarafında düşüşlerin hakim olduğunu izledik. TCMB’nin ek önlemlerine devam etmesi ve dolar varlıklarında gerileme kur tarafında düşüşleri destekledi. Bugün ise yurtiçi tarafta enflasyon verisi ve ABD tarafında kritik Tarım Dışı İstihdam verisi takip edilecek. Teknik olarak düşüş kanalı içerisinde hareket eden kurda, satışların devamında kritik 3.7210-3.7080 destekleri izlenebilir. Yükseliş durumunda ise 3.7640 direnci aşılırsa, 3.7770 seviyesine doğru alımlar görülebilir.

EURTRY ANALİZİ
TL varlıklarının güçlü seyrine bağlı olarak geri çekilen EURTL kurunda kritik destek noktalarının test edildiğini görüyoruz. Küresel piyasalarda Euro varlıkları yükselse de, TCMB önlemleriyle güçlü seyrini koruyan TL varlıklarının etkisi kur tarafında yükselişleri sınırlandırdı. Bugün ise yurtiçi tarafta enflasyon verisi ve ABD tarafında açıklanacak Tarım Dışı istihdam verisi ön planda olacak. Teknik olarak kısa vadeli düşüş hareketinde olan Euro’da satışlar derinleşirse kritik 4.0150-4.0020 destekleri izlenebilir. Aksi takdirde yükseliş görülürse 4.0365-4.0580 dirençleri gündeme gelebilir.

EURUSD ANALİZİ
Hafta genelinde güçlü seyrini koruyan Euro varlıkları, parite tarafında yükselişleri desteklerken, FED toplantısı sonrası Dolarında güç kaybettiğini görüyoruz. Kritik FED toplantısında kademeli faiz artışı vurgusunun yinelenmesi, küresel piyasalarda Dolar varlıklarını aşağı çekerken, paritedeki yükselişler desteklendi. Bugün ise Euro bölgesinde hizmet PMI rakamları ve Perakende Satışlar verisi takip edilecek. ABD tarafında ise Tarım Dışı istihdam verisi ön planda olacak. Teknik olarak incelediğimizde yükselişine devam eden parite kritik 1.0735 desteği üzerinde kaldığı sürece alımlar görülebilir ve 1.0800-1.0825 dirençleri gündeme gelebilir. Geri çekilmelerde ise 1.0735 desteği kırılırsa, 1.0700 seviyesi ön plana çıkabilir.

ALTIN ANALİZİ
FED’in kritik faiz kararı sonrası dolar varlıklarının gerilemesine bağlı olarak yükselen Ons altın tarafında dün zirve seviyelerinin aşıldığını görüyoruz. Fakat kritik direnç noktaları üzerinde kalıcı olamayan Ons altında 1225 direncinin kritik olduğunu belirtelim. Bugün ise ABD tarafında Tarım Dışı İstihdam verisi takip edilecek ve sarı metalin yönü açısından belirleyici olabilir. Teknik olarak yükselişini sürdüren ons altında satışlar kritik 1209 seviyesini kırarsa, yükselişi hız kaybedebilir ve 1205-1199 destekleri ön plana çıkabilir. Yükselişin devamında ise 1222-1227 dirençleri izlenebilir.
PETROL ANALİZİ
Büyük petrol üreticisi ülkelerden gelen ılımlı beklentiler petrol fiyatlarını desteklemeye devam ediyor. Haftalık olarak artan stok verilerine rağmen genel olarak petrolün kritik destek noktaları üzerinde kalmaya çalıştığını görüyoruz.
1- Ham Petrol Analizi
Yükseliş eğilimini sürdüren petrolde 54.15-54.40 dirençleri ön plana çıkabilir. Satışların devamında kritik 53.40-52.80 destekleri takip edilebilir.

2- Brent Petrol Analizi
Teknik olarak bakarsak yükseliş eğilimine devam eden brent petrolde alımlar hızlanırsa 57.25-57.50 direnç bölgesi olarak karşımıza çıkabilir. Geri çekilme durumunda ise 56.4055.70 destekleri takip edilebilir.
 

-destek yatırım

03 Feb 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap