Hindistan’da Reform Dönemi

Reformlar hızla devam ediyor.

Hindistan’da ekonomik büyüme 2015 yılı ilk çeyreğinde %7,5 gibi oldukça dikkat çekici bir gelişme gösterdi. Ekonomik büyümenin güç kazanmasında Modi yönetiminin reformları etkili oldu. 1951-2015 döneminde ülkenin ortalama yıllık büyümesi %6 civarında gerçekleşti. 2019 yılına kadar ekonomik büyümenin rahatlıkla çift haneli rakamlara ulaşması tahmin ediliyor. Hindistan’da hava koşullarının yılın ilk çeyreğinde sert gerçekleşmesi ve gelişen piyasalarda yakın dönemde yaşanan oynaklık kısa dönemde risk yaratabilir. 2015 yılı genelinde ekonomik büyümenin %8 civarında gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

 

Hindistan ekonomisini destekleyici faktörlerden en önemlisi tüketim harcamaları olarak ifade edilebilir. Tüketim harcamalarının GSYH payı %55 seviyesindedir. İşgücünün %50’sinden fazlası tarım sektöründe çalışmaktadır. Tarım alanlarının da verimliliği sulama olanakları kısıtlı olduğu için önemli ölçüde yağışlara bağlıdır.

 

Başbakan Narendra Modi’nin reform ajandası, tüketim harcamalarını güçlü tutmaya devam ederek imalat sanayii sektörünü desteklemeye işaret ediyor. İmalat sektörünün GSYH payını %18 seviyesinden 2022 yılına kadar %25 seviyesine ulaştırmak hedefleniyor. İmalat sanayii sektörünün gelişmesiyle birlikte tarım sektörüne olan bağımlılık azalabilir.

 

Hindistan’ın önemli sorunlarından biri de enerji olarak ifade edilebilir. Yakın dönemde hatırlanacağı üzere bazı kömür madenleri sağlıksız şartlarda çalıştığı için kapatılmıştı. Hükümetin yakın zamanda atmış olduğu adımla kömür madeni lisansları yenilendi. Böylelikle daha fazla kömür üretmek mümkün olacak.

 

Hindistan’da yatırımları cesaretlendirmek maksadıyla bürokratik engellerin azaltılması amaçlanıyor. 2017 yılına kadar Dünya Bankası, İş Yapma Kolaylığı Endeksi’nde 50. sıraya ulaşmak hedefleniyor. 2015 yılında Hindistan 189 ülke arasında 142. sırada. Maliye Bakanı Arun Jaitley’e göre reformlar Hindistan büyümesi 2 puan katkı sağlayacak.

152842-1 Hindistan'da Reform Dönemi

Grafikte Hindistan’a net sermaye akımları gösteriliyor. Mor renkle sermaye yatırımları, gri renkle doğrudan yatırımlar ifade ediliyor. Fed’in çıkış programı dolayısıyla varlık tercihlerinin gelişen piyasalar aleyhine bozulması durumunda dahi Hindistan sermayenin tercih edebileceği adreslerden biri olabilir.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap