İSMAİL DOĞAN – (MOSDER) MOBİLYA SANAYİCİLERİ DERNEĞİ BAŞKANI

 

Mobilya sektöründe hedef dünya ihracatında ilk beşe girmek

  15 temmuz sonrasında sektörün yeni hedefleri neler ?

Ülkemizin milli iradesine darbe vurmaya çalışan bu alçakça girişimden sonra sektör olarak ihracata odaklanmış durumdayız, 2017’de ihtisas çarşıları ve MOSDER Akademi ile önemli adımlar hedefliyoruz.

İhracat Ön Planda

Mobilya sanayicileri olarak ihracat odaklı büyüme peşindeyiz. Sektör 2015 yılında 3 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi. 2015’te komşu ülkeler ve dünya genelinde yaşanan sosyo-ekonomik sorunlardan çok etkilendik. Bu yıl ise yeni projeler ve stratejilerle ihracat odaklı büyümeyi hedefliyoruz. Hedefimiz 10 milyar dolar üzerinde ihracat ve dünyada mobilya ihracatında ilk beşe girmek istiyoruz.

  Peki sektörün Büyüme hedefleri nelerdir ?

ilk olarak yıllık ihracat hedefleri bizim için önemli. Mobilya sektörü için en büyük engelin navlun maliyetleri  özellikle uzak pazarlara gönderilen konteynerlerin içindeki ürün maliyeti ile konteynerin navlun maliyeti başa baş geliyor. Böylece ürün bedeli de yükseliyor. Bu da fiyatların rekabetçi olmasını engelliyor.

Lojistik giderlerine teşvik bekletimiz var,

Mobilya, havaleli ürün olduğu için çok yer kaplıyor. Eğer devlet navlun teşviği verirse, ihracatı iki katına çıkarabilir ve yeni pazarlara girebiliriz.

  Sektörün iç pazarı da canlandırmak için attığınız adımlar var mı ?

İkinci olarak büyüme hamlesinde online mecra özellikle çok önemli. Nielsen’in MOSDER adına gerçekleştirdiği “2015 Tüketici Tutum Davranış, Marka, İmaj ve Konumlama Araştırması”nın sonuçlarında mobilya alışverişini internet üzerinden yapanların oranı 1,34. İnternet kullanıcılarının yüzde 20’si mobilya markalarının Facebook sayfalarını takip ediyor.

Mosder olarak planladığınız yeni ihtisas çarşı projesinden bahseder misiniz ?

Sektörde rekabeti artırma ve perakendeyi canlandırma çerçevesinde yeni oluşturduğumuz projelerden biride ihtisas çarşıları. Perakende markalarıyla mobilya üreticilerini bir araya getirecek projemizde ,perakendenin önemli kavşak noktaları olacak.

İstanbul’un her iki yakası için düşünülen ihtisas çarşıları için projeyi oluştururken mobilya ve perakende sektörü yetkilileri ile konuştuk. Onların isteklerini dikkate aldık.İhtisas çarşılarına, evlilik hazırlığı yapanların, çeyiz düzenlerin ve ev kurmak isteyenlerin ilgi göstereceğini düşünüyoruz. projenin diğer ayağından da ihtisas çarşıları projelerini Kazakistan, Güney Amerika gibi ülkelere paket olarak satacağız. İşin bu açıdan ciddi pazarlama stratejisi de var. Rekabeti tetikleyecek ve üreticilere motivasyon kaynağı olacak projeyi hayata geçirmek için
sabırsızlanıyoruz.

2017 ile birlikte MOSDER Akademi çalışmalarınız nelerdir ?

2017’de MOSDER Akademi ile sektöre kalifiye eleman yetiştirme konusunda önemli bir adım atılacak. 2017’deki 13’üncü mobilya fuarı İSMOB ise sektörün gündemindeki diğer önemli konu. Özellikle teknoloji odaklı trend tasarımlar, inovatif ürünlerin ve özgün tasarımların gün yüzüne çıkmasını sağlayacak. Fuarda, bu yıl ilk kez “trend alanı” kurulacak. Mobilya satışlarında teknolojinin ve inovatif ürünlerin önemi artacak ve evde kullanım için telefon şarj eden bluetooth bağlantılı koltuklar gibi ilginç ürünlerin kısa sürede piyasada ilgi görecek.Mobilyadaki teknolojik gelişme, beş yıl içinde yüzde 20 paya sahip olacak.

Avrupa da oluşan kriz başlangıcı sonrası sektörün ülkemiz açısından avantajlarından bahseder misiniz ?

Tasarım, teknoloji ve inovasyonla şans arayan mobilya sektörünün hedefinde farklı coğrafya ve pazarlar var.Bugün Almanya ve İtalya mobilyanın yüzde 60’ını Polonya’dan alıyor. Neden biz de bu konumda olmayalım? Avrupa’daki tüketimin Türkiye’ye kaymasını sağlayacağız. Ayrıca kendi markamızı yaratma girişimimiz var.Senegal’de mobilya fabrikası kurma çalışmalarına hız verdik.Nijerya, Sudan, Tanzanya gibi ülkelerde Türk mobilya üreticisinin başarı şansının yüksek olduğunu düşünüyorum. Türk mobilyacılar olarak ‘private label’ çalışmıyoruz. Toplamda 200 ülkeye ihracat yapıyoruz. Dünyada 2 bin 200 Türk tabelamız var. Amacımız iç pazarda 20 milyar dolar, dış pazarda ise 50 milyar dolar gelir elde etmek.

 

Türkiye’nin en çok mobilya ihraç ettiği ülkeler nelerdir ?

Ülkeler Pay (%)
Libya 8,7
Azerbaycan 8,3
Almanya 5,4
Suudi Arabistan 5,2
Türkmenistan 4,6
Fransa 4,1
Irak 2,9

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap