Ham petrol fiyatlarında tahminler yukarı çekildi

Dünya Bankası, 2017 yılı ham petrol varil fiyatı tahminini 53 dolardan 55 dolara çıkardı

Dünya Bankası, uzun bir kontrolsüz ürtemi döneminin ardından Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üretim sınırlamasına gidecek olması nedeniyle son emtia raporunda 2017 yılına ilişkin ham petrol varil fiyatı tahminini 53 dolardan 55 dolara çıkardığını açıkladı.

Bankanın petrol, doğal gaz ve kömürü kapsayan enerji fiyatları endeksi 2017 yılı artış tahmini % 25 olarak açıklandı. Dünya Bankası, 2016 yılı ham petrol ortalama fiyat beklentisini 43 dolar/varilde bıraktı.

Bankanın Kıdemli Ekonomisti ve Emtia Piyasaları Görünüm raporu yazarlarından John Baffes, “Gelecek yıl petrol başta olmak üzere enerji fiyatlarında sağlam bir artış bekliyoruz. Bununla birlikte OPEC anlaşmasının ayrıntılarını ve uygulanmasını beklerken görünüm üzerinde hayli belirsizlik var, bu aşılırsa petrol piyasalarında kuşkusuz etkileri olacaktır” dedi.

21 Oct 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap