Ham Petrol & Brent Petrol Analizi 

Ham Petrol & Brent Petrol Analizi

Petrol fiyatlarında Libya etkisi yeniden ön plana çıktı. Libya’nın en büyük petrol üretim sahası olan Sharara’nın tekrar açılmasıyla birlikte petrol üretiminin yeniden başlaması petrol fiyatında baskı yaratmış olabilir. Diğer yandan petrol fiyatlarının Kuzey Irak gelişmeleriyle uzun zamandır görmediği seviyelere yükselmesi petrol fiyatlarında kar realizasyonlarını tetiklemiş olabilir. Teknik olarak aşırı alım çizgisinden zayıflamaya geçen petrol, kritik destek seviyelerine doğru hareketini dördüncü güne taşımış durumda. Bugün açıklamalarda bulunan Rusya Enerji Bakanı Novak, global petrol kesintisi anlaşmasını uzatmayı tartışmayı planladıklarını açıkladı ancak petrol piyasası için bu durum yeni bir hikaye oluşturmadığından fiyatlamalara yansımadı. Bugün Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından açıklanacak haftalık petrol stokları takip edilecek.

 

Teknik Analiz: Amerikan tipi ham petrol (WTI) yükselen kanalın üst trend çizgisinden geri dönmesi sonrası satışlarını genişletiyor. Kanalın dışına çıkamayan WTI, kanal içi hareketini sürdürüyor. Teknik göstergeler aşırı alım çizgisinden zayıflamaya geçmesiyle WTI’daki düşüş eğilimine uyumlu görünüyor. Bu noktada 50$ destek seviyesi oldukça önemli bir nokta haline gelmiş durumda. Geçmiş fiyat hareketlerinde destek ve direnç olarak devreye giren 50$ seviyesinin altına geçilmesi halinde satışa baskısı hızlanabilir.

 

Direnç: 51.80 / 52.50 / 54.30
Destek: 50.00 / 48.80 / 47.00

 

Teknik Analiz: Brent petrol 55.10$ destek seviyesi üzerinde kalmayı sürdürdüğü sürece yukarı yönlü tepkilerini genişletebilir. Buna karşın tekrar güçlü yükselişin oluşması için 58.30$ ana direnç seviyesi üzerinde kapanışlara ihtiyacımız var.

 

Direnç: 56.60 / 57.20 / 58.40
Destek: 55.10 / 54.40 / 53.60

 

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap