Haftanın özeti

TEZ-%C3%96ZET%C4%B0 Haftanın özeti

Amerika Merkez Bankası (FED) hafta içinde gerçekleşen kritik öneme sahip para politikası toplantısında 25 baz puan faiz artırarak %0.75 seviyesine çekti.

2017 yılı sonu faiz beklentisini de %1.40 seviyesine yukarı yönlü revize etti. Bu durum ise 2017 yılı için 3 faiz artışını işaret ederek Dolar varlıklarında sert yükselişlere neden oldu. Doların değer kazanımında gelişmiş ülke para birimlerinin gelişmekte olan para birimlerine göre negatif ayrıştığını görüyoruz. Buna bağlık olarak Euro varlıklarında sert değer kayıpları gerçekleşti ve Euro, Dolara karşı 2003 yılından bu yana gerçekleşen en düşük seviyeye gerilerken hafta başlangıcından bu yana %1.5 üzerinde değer kaybetti.

İngiltere tarafında ise İngiltere Merkez Bankası (BOE) para politikası toplantısı sonrası herhangi bir değişikliğe gitmedi fakat açıklamalarda global risklerin Brexit süreci ile alakalı olarak İngiltere ekonomisini daha kırılgan hale getirebileceği açıklamaları Sterlin varlıkları üzerinde baskı oluşturdu. Buna bağlı olarak GBPUSD paritesinde satışlar %1.6 üzerinde devam ediyor. FED’in faiz arttırması sonrası Avrupa endeksleri bir miktar değer kaybetse de Trump’ın göreve başladıktan sonra uygulayacağı politikaların endeksleri destekleyeceği beklentileri Avrupa borsalarına değer kazandırmaya devam ediyor. Hafta genelinde Avrupa bankacılık sektörünün de yukarı yönlü hareketleri desteklediğini ekleyelim.

DAX endeksi hafta genelinde %1.5üzerinde değer kazanırken FTSE 100 endeksi faiz kararı sonrası %1 üzerinde primli seyrediyor. ABD borsaları ise Trump politikalarının belirsizliği nedeniyle yatay seyrini koruyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri FED kararı sonrası sert yükselişler göstererek %13 üzerinde değer kazanırken Dolar endeksinin ise hafta genelinde %2 ‘ye yakın değer kazandığını takip ettik. Faiz kararı altın fiyatlarında da sert fiyatlamalara neden oldu. Sarı metal hafta genelinde %3 üzerinde satıcılı seyretti.

Petrol tarafında ise OPEC ve OPEC dışı ülkelerin anlaşması sonrası yükselişine devamm eden petrol fiyatlarında FED faiz kararı sonrası değer kazanan dolarla birlikte geri çekilmeler yaşanırken Ham petrol %6 ve Brent petrol %5.5 üzerinde satıcılı işlem gördü.

 Analiz Departmanı
 Destek Menkul Değerler A.Ş

16 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap