Güvercin taklası…

Güvercin taklası…
Fed’in güvercin açıklaması sonrasında dolar değer kaybederken ABD tahvilleri değer kazanıyor. Güçlü 2. çeyrek karlarını arkasına alan S&P 500, Fed’in açıklamasından bağımsız bir şekilde, yükselmeye devam ediyor.
FOMC açıklamasında piyasaların sevdiği iki temel mesaj var: (i) Enflasyonun %2’nin altında kalmasının geçici olmadığının kabul edilmesi; (ii) Fed’in bilançosunu küçültmeye başlamakta hızlı davranmayacağı.
Piyasalar faiz artırımının Fed’in tahmininden çok daha yavaş olacağını zaten büyük ölçüde fiyatlamıştı. Ancak bilanço küçültme işlemine başlangıcın Eylül ayından sene sonuna doğru kayması yeni bir gelişme.
Fed’in faiz artırım döngüsünün yavaş ve sınırlı olması gelişmekte olan ekonomiler için iyi haber. Büyümesi yavaşlayan ve enflasyon sorunu olmayan gelişmekte olan merkez bankaları (Rusya, Brezilya Güney Afrika, Meksika) bu sayede para politikasını görece gevşetmeye devam edebilir.
Türkiye Merkez Bankası Fed’in güvercin taklasını kullanıp 2017 Ocak ayından beri sürdürdüğü sıkı para politikasını gevşetebilir mi? Sanmıyoruz. Güçlü büyüme ve yüksek enflasyonu ile Türkiye gelişmekte olan ülkelerden ayrışıyor. Son dönemde Türk lirasının gelişmekte olan ülke paralarına göre zayıf performansı da Merkez Bankası’nın para politikasını gevşetmesine izin vermiyor.
Asya borsaları ve ABD vadeli piyasaları Borsa İstanbul’da yukarı yönlü seyrin süreceğine işaret ediyor. Ancak bakır, demir, petrol gibi emtia fiyatlarının yükseldiği bir konjonktürde Türkiye gibi yüksek enflasyon ve yüksek cari açık ile boğuşan piyasalar dünyanın gerisinde kalabilir. Türk lirasının değer kazanmasını dolar bazında hisse fiyatlarını artırarak borsadaki yükselişi yavaşlatacak diğer bir gelişme olarak görüyoruz.

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

27 Jul 2017

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap