Günün şirket haberleri ve tavsiyeleri

Dassault_Systemes_Zoom1 Günün şirket haberleri ve tavsiyeleri

Aksa Akrilik (AKSA, Nötr): Avrupa Kalkınma ve Yeniden İnşa Bankası (EBRD), Yalova’daki fabrikasında yapılacak yeni devamlı filament tesisleri ve çökelti iyileştirme birimi inşasının finansmanı için Aksa Akrilik Kimya Sanayi’ne 25mn EUR tutarında uzun vadeli kredi sağlayacağını açıkladı.

Turkcell (TCELL, Sınırlı Negatif): Turkcell hissedarlarından Sonera Holding BV, Turkcell’de 287,6mn TL nominal tutarlı hissenin borsada satışa konu edilebilmesi için Merkezi Kayıt Kuruluşu’na (MKK) başvurdu. Sonera Holding’in Turkcell’de doğrudan %14,02, dolaylı yoldan %24,02 payı bulunuyor. Satışa konu olan söz konusu paylar ise 2,2 milyar liralık ödenmiş sermayesi bulunan şirkette %13.07 paaya karşılık geliyor.

Garanti Bankası (GARAN, Öneri “EKLE”, Nötr): Moskova’daki iştiraki Garanti Bank Moscow hisselerinin satışı ile başlatılan sürece ilişkin gerekli izinlerin alınmasını takiben banka sermayesinin %100’nü temsil eden hisselerin Sovcombank’a devredilmesi işlemleri tamamlanmıştır. Satın alma bedeli olarak 38,4mn USD ödenmiştir.
İş GYO (ISGYO, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): İstanbul Fatih’te 590 m2 yüzölçümlü arsa üzerinde yer alan kagir iş hanı niteliğindeki taşınmazın, 45mn TL +KDV bedel üzerinden Elkon Elevatör Konveyör ve Makina Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketine satılmasına ve satış bedelinin tapu devir tarihinde eş zamanlı olarak ödenmesine karar verilmiştir. Söz konusu satış işleminden UFRS’ye göre yaklaşık 1,1mn TL zarar, VUK kayıtlarına göre ise yaklaşık 25mn TL kar elde edilmesi beklenmektedir. Ayrıca, Mülkiyeti Tecim Yapı Elemanları İnşaat Servis ve Yönetim Hizmetleri San. ve Tic. Limited Şirketi’ne ait İstanbul Kadıköy’de 9.043 m2 yüzölçümlü arsanın %45 hissessini satın almak üzere gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi imzalanmıştır.

Migros (MGROS, Nötr): 7 adet Migros ve 8 adet Migros Jet formatında toplam 15 adet satış mağazası Kasım ayı içerisinde ekte belirtilen tarihlerde hizmete açılmıştır. 30 Kasım 2016 itibariyle Şirketin mağaza sayısı yurtiçinde 1.551 ve yurtdışında iştirakleri vasıtasıyla 39 olmak üzere toplam 1.590’dir. (2015 sonu: yurtiçi 1.363, toplam 1.410 mağaza)

TAV Havalimanları Holding (TAVHL, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): TAV Havalimanları’nın Kasım ayında hizmet verilen yolcu sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %2 oranında artarak 7,47 milyon olarak gerçekleşmiştir. Böylece Ocak-Kasım dönemi toplam yolcu sayısı da %2 oranında artarak 96,6 milyona ulaşmıştır. Yurtdışı havalimanlarının tamamında Kasım ayında artış kaydedilirken, en olumlu katkıyı %49’luk artışla Medine Havalimanı yapmıştır. Yurtiçinde Atatürk ve Gazipaşa Havalimanlarında sırasıyla %5 ve %12’lik daralmalar kaydedilirken, Ankara Esenboğa, İzmir ve Milas Bodrum Havalimanlarında ise geçen yılın aynı ayına göre yolcu sayısı sırasıyla %3, %16 ve %1 oranlarında artmıştır.

TAV Holding’in faaliyet gösterdiği havalimanlarındaki ticari uçuş sayısı ise Kasım ayında 58.572 ile yaklaşık aynı seviyede kalırken, Ocak-Kasım döneminde toplam artış oranı %4 olarak gerçekleşmiş ve toplam uçuş sayısı 746.851’e yükselmiştir.

Vestel Beyaz (VESBE, Nötr), Tuğçelik (TUCLK, Sınırlı Pozitif): Vestel Beyaz Eşya San. ve Tic. A.Ş ile yapılan görüşmeler neticesinde, Manisa’da bulunan Vestel Beyaz Eşya A.Ş Fabrikasına, parça üretimi yapılması konusunda taraflar arasında anlaşma sağlanmıştır.

 

07 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap