Günün şirket haberleri ve tavsiyeleri

1426253314316 Günün şirket haberleri ve tavsiyeleri

Netaş (NETAS, Pozitif): Şirket tarafından en son yapılan 1 Kasım 2016 tarihli özel durum açıklamamızda Şirket pay sahiplerinden OEP Turkey Tech B.V.’niin (“OEP”) , Şirketle ilgili muhtemel ortaklık, işbirliği ve/veya hisse satışı gibi stratejik opsiyonları tespit ve doğabilecek imkanları değerlendirme niyetinde olduğu ve mevcut kanun ve tebliğler kapsamında konuyla ilgili gelişmelerin paylaşılmaya devam edileceği bildirilmişti. OEP ile ZTE Cooperatief U.A. arasında, 6 Aralık 2016 tarihinde, Şirketin toplam sermayesinin %48,04’ünü temsil eden halka açık olmayan payların tamamının devrine ilişkin olarak bir hisse alım sözleşmesi akdedilmiştir. Payların devir bedeli taraflar arasında pazarlık usulü ile belirlenmiş ve mutabık kalınmıştır. Sözleşme’de belirtilen fiyat uyarlamasına tabi olarak tespit edilecek olan Pay alım bedeli, diğer şartların yanı sıra Türk Rekabet Kurumu’nun iznine tabi olarak Pay devrinin tamamlanacağı tarihte ödenecektir. Taraflar ayrıca, pay devrinin tamamlanmasını müteakip dört yıl süresince Sözleşme’de belirtilen bazı şartların gerçekleşmesine bağlı olarak Alıcı’nın OEP’ye (maksimum 15 milyon ABD Doları tutarında)) ilave ödemeler yapabileceği konusunda anlaşmışlardır. Fiyat uyarlamalarına tabi ve Sözleşme uyarınca belirlenmiş olan Pay alım bedeli hisse başına 11,5078 TL olup toplam alım bedeli 358,6mn TL’dir (101,3mn ABD Doları). Satış işlemi hissenin dün kapanış fiyatı olan 10,42 TL’ye göre yaklaşık %10 daha yukarıda gerçekleşmiştir.

Türk Traktör (TTRAK, Nötr): Şirketin Kasım ayında yurtiçi satışları %3,4 artarken, yurtdışı satışları %35,1 düşüş gösterdi. Üretim ise %3,5 artışla 4.007 adet oldu. 2016 yılı ilk 11aylık verilere göre, yurt içi satışlar %1,9 gerilemeyle 30.490 adet, yurtdışı satışlar ise %11.9 düşüşle 11.650 adet seviyesinde gerçekleşti. Ocak-Kasım dönemi üretimi %4,2 düşüşle 42.380 adet olarak gerçekleşti.

Petkim (PETKM, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Bağlı ortaklığı Petlim Limancılık Ticaret A.Ş. ‘nin 1.5mn TEU kapasiteli konteyner terminalinin 800bin TEU’luk ilk fazı tamamlanmış ve faaliyete başlaması konusunda liman işletmecisi firma APM Terminalleri Liman İşletmeciliği A.Ş ille anlaşmaya varılmıştır. Liman bu hafta operasyonlarına başlayacaktır.

İş Bankası (ISCTR, Öneri “AL”, Nötr): Banka 1,28 TL fiyattan 10bin adet TSKB, 1,44 TL fiyattan 50bin adet ISGYO payı aldığını açıkladı.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr): VIP hizmetlerde kullanılmak üzere 1 adet A340-542 tipi uçağın satın alınmasına karar verilmiştir.

Sabancı Holding (SAHOL, Öneri “AL”, Nötr): Temsa İş Makinaları, ağır hizmet tipi kamyon üreticilerinden Volvo Kamyon ile tüm Türkiye’yi kapsayan distribütörlük anlaşması imzalayacağını açıkladı. (Kaynak: Bloomberg)

 

Kaynak: Ziraat Yatırım

06 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap