Günün şirket haberleri ve tavsiyeleri

1878734_720x360 Günün şirket haberleri ve tavsiyeleri

Anel Elektrik (ANELE, Sınırlı Pozitif): Proje ana yüklenicisi Hyundai Engineering and Construction Co. Ltd. ile Birleşik Arap Emirliklerinde mukim iştiraki ANEL Emirates General Contracting LLC Dubai Şubesi arasında, Birleşik Arap Emirliklerinde inşası devam eden Bluewaters Island Project kapsamında yer alan ve dünyanın en büyük dönme dolabına hizmet verecek Dubai-I Terminal Binası Projesi ısıtma, soğutma, havalandırma ve iklimlendirme sistemleri, sıhhi tesisat sistemleri, yangın koruma ve alarm sistemleri, bina otomasyon ve yönetim sistemleri, elektrik dağıtımı, aydınlatma sistemi ve aydınlatma otomasyonu, yapısal kablolama ve IT sistemleri, yangın algılama ve acil anons sistemleri, kameralı kayıt ve güvenlik sistemleri ile bunların test ve devreye alma işlerinin yapılmasına yönelik 76,000,000.- AED (yaklaşık 20.650.000 USD ) tutarındaki ön anlaşma (Letter of Award) imzalanmıştır. Dubai’nin en önemli turistik yatırımlarından biri olan proje ile ilgili çalışmaların 2019 yılı ilk çeyreğinde bitirilmesi planlanmaktadır.

Garanti Bankası (GARAN, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka, nitelikli yatırımcılara satılmak üzere 178 gün vadeli bono ve 368 gün vadeli iskontolu tahvilin ihraç edilebilmesi için çalışmalara başlamıştır. Söz konusu kıymet ile ilgili talep toplama işleminin 23-24 Kasım 2016 tarihlerinde yapılması planlanmaktadır.
Erdemir (EREGL, Sınırlı Negatif): Türk Metal Sendikası Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalarında (Erdemir) grev yapma kararı alındığını bildirdi.

BİM Birleşik Mağazalar (BIMAS, Öneri “TUT”, Sınırlı Negatif): Abdulrahman El Khereiji Kurul kaydında olan ancak Borsada işlem görmeyen statüde 500 bin lot BİM Birleşik Mağazalar hisse senedinin Borsada satışa konu edilebilmesi için Merkezi Kayıt Kuruluşu’na (MKK) başvurdu.

Migros (MGROS, Nötr): Migros doğal gıda online alışveriş markası Tazedirekt’i satın aldığını açıkladı.

GSD Holding (GSDHO, Nötr): Deniz taşımacılığı alanında faaliyet göstermek üzere 5bin USD ödenmiş sermaye ile Malta’da kuruluş işlemleri tamamlanan Mila Maritime Limited’e, Şirketin bağlı ortaklığı GSD Shipping B.V. tarafından % 100 pay ile iştirak edilmiştir.

Mardin Çimento (MRDIN, Nötr): 21 Kasım 2016 tarihli Yönetim Kurulu Toplantısı’nda; 2014 Ekim ayında pazar koşulları göz önünde bulundurularak durdurulan ve 11 Kasım 2015 tarihli Yönetim Kurulu Toplantısında 2016 yılı Kasım ayına kadar uzatılan bir numaralı klinker fırın duruşunun, pazar koşullarında herhangi bir iyileşme olmaması sebebiyle devam etmesinin, bu konunun 2017 yılı Mart ayında tekrar gündeme alınmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir. Şirketin diğer ve daha yüksek kapasiteli klinker fırınında üretim devam etmektedir.

Net Holding (NTHOL): Net Holding 23.11.2016 tarihinden itibaren üç gün süre içerisinde, özel emir ile toptan satış piyasasında 87,5mn adet Net Turizm (NTTUR) payında satış işlemi yapabileceğini bildirmiştir. Haber güniçinde yayınlanırken; Net Turizm dün %5,51 oranında, Net Holding ise %0,33 oranında değer kazanmıştır.

Global Yatırım Holding (GLYHO, Nötr): Şirketin bağlı ortaklığı Global Liman İşletmeleri A.Ş.’nin %100’üne sahip olduğu bağlı ortaklığı aracılığıyla, İtalya’da bulunan Ravenna Yolcu Limanını işleten Ravenna Terminal Passeggeri S.r.l.’nin %51 hissesini ve Cagliari Yolcu Limanını işleten Cagliari Cruise Port S.r.l.’nin %21 hissesini devraldığını bildirilmişti. Global Liman, bahsi geçen, %100’üne sahip olduğu Ports Operation Holding aracılığıyla, Cagliari Yolcu Limanı ve Catania Yolcu Limanını işleten şirketler ve ayrıca Portovenere’de kruvaziyer yolcu gemisi yolcularına karaya ulaşım hizmeti veren şirkete ait hisseleri dolaylı olarak devraldığını Şirkete bildirmiştir.

Şekerbank (SKBNK, Nötr): Banka’nın VTMK programı kapsamında 180mn TL tutarlı ihraç ile ilgili tertip ihraç belggesi SPK tarafından onaylanmıştır.

Güneş Sigorta (GUSGR, Nötr): Fransa merkezli sigorta şirketi Groupama, iştiraki Güneş Sigorta’nın 15 Kasım’da sona eren bedelli sermaye artırımına katılmadığını ve şirketteki payının %36’dan %20’ye indiğini açıkladı.

 

 

KAYNAK : ZİRAAT YATIRIM

 

 

 

 

23 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap