Günün şirket haberleri ve tavsiyeleri

wEXNM7O+FqiRgAAAABJRU5ErkJggg== Günün şirket haberleri ve tavsiyeleri

Türkiye Halk Bankası (HALKB): Halk Bankası, 4Ç16’da 363 milyon TL solo net dönem kârı açıkladı. Toplam krediler yıllık %24,9, çeyreklik bazda %9,6 büyüme gösterirken, toplam mevduat yıllık %23, çeyreklik bazda %9,2 arttı. 4Ç16’da Net Faiz Geliri yıllık bazda %33,5, çeyreklik bazda %5,2 yükselirken, Net Faiz Marjı %4,4 seviyesinde gerçekleşti.

Türk Hava Yolları (THYAO, Sınırlı Negatif): Türk Hava Yolları’nın trafik verilerine göre, Ocak 2016 döneminde 4,7 milyon olan toplam yolcu sayısı bu yılın aynı döneminde %12,0 azalış göstererek 4,1 milyona geriledi. 2017 yılı Ocak ayında yıllık bazda yolcu doluluk oranı 1,1 puanlık azalış ile %72,7 olarak gerçekleşirken, doluluk oranlarındaki azalış iç hatlarda 2,0 puan, dış hatlarda 1,1 puan seviyesinde oldu. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan Ocak ayı verilerinde de Atatürk Havalimanı yolcu trafiği, ağırlıklı olarak meteorolojik nedenlerle yapılan sefer iptallerinden kaynaklı yıllık bazda %12,4 azalmıştı. DHMİ Ocak ayı verileri ile aynı seviyede gelen yolcu verilerine rağmen, gerileyen yolcu doluluk oranlarından dolayı THY Ocak ayı verilerini “Sınırlı Negatif” olarak değerlendiriyoruz

AYGAZ (AYGAZ, Nötr): Şirket, 4Ç16’da ortalama piyasa beklentisinin %1,4 üzerinde 1.844 milyon TL satış geliri açıklarken, aynı doğrultuda FAVÖK de beklentinin %1,7 üzerinde 108,1 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Net kâr ise beklentilerin %25,5 üzerinde, yıllık %4,5 gerileyerek 139,1 milyon TL gerçekleşti.

Kristal Kola (KRSTL, Pozitif): Şirket, Pınar Su ile, Pınar Denge markası olarak 200 ve 250 ml ambalajında cam şişe doğal maden suyu, aromalı maden suyu “Fason Üretim Protokolü” anlaşması imzalandığını açıkladı.

Zorlu Enerji (ZOREN, Pozitif): Şirket, %62 oranında hissedarı olan Zorlu Holding’in, First Solar ile yüksek performanslı ince film fotovoltaik modüllerinin seçilmiş 26 ülkede münhasıran dağıtımını kapsayan bir işbirliği anlaşması imzaladığını açıkladı. Şirket, beş yıl süre ile geçerli olacak anlaşmaya göre, Zorlu Holding ve bağlı ortaklıklarının, First Solar modüllerinin Türkiye dahil toplam 26 ülkede tek yetkili distribütörü olacağını ve bunun yanı sıra geliştirdiği özel projelerde de First Solar’ın güneş enerjisi alanındaki gücünden yararlanacağını açıkladı.

Halk YATIRIM

14 Feb 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap