Günün şirket haberleri ve tavsiyeleri

Dassault_Systemes_Zoom1 Günün şirket haberleri ve tavsiyeleri

Garanti Bankası (GARAN, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka tarafından GMTN (Global Medium Term Notes) programı çerçevesinde 23mn USD tutarındaki ihraç belgesi SPK tarafından düzenlenmiştir.

Gübre Fabrikaları (GUBRF, Nötr): Şirket ile Petrol-İş Sendikası arasındaki 2017 ve 2018 yıllarını kapsayacak toplu iş sözleşmesi görüşmelerine dün başlanmıştır. Ayrıca Şirket 2017 yılında üretim ve kapasite kullanım oranlarının %13 oranında arttırılmasının hedeflendiğini açıkladı.

Türk Telekom (TTKOM, Öneri “EKLE”, Nötr): Saudi Telecom Co., geçtiğimiz yıl 4,75 milyar dolarlık kredisinin bir taksitini ödeyemeyen iştirakine 160mn dolarlık bir kredi sunmayı teklif etti. Saudi Telecom’un sağlayacağı kredi, TTKOM’da %55 paya sahip OTAŞ’ın kaçırdığı Eylül ayındaki faiz ödemesini yapmasını sağlayacak. Ekim ayında yansıyan bilgilere göre, OTAŞ, Türk lirasındaki düşüş nedeniyle dolar değeri azalan temettü gelirlerine bağlı olarak anapara dahil olmak üzere 290mn dolarlık bir ödemeyi kaçırmıştı. Bloomberg News kaynaklarına göre, Saudi Telecom OTAŞ’ta Oger Telecom vasıtasıyla dolaylı olarak paya sahip ve borç taksiti ödemesi sorununun çözümü için hisse satışını değerlendiriyor. Oger’in sahibi Lübnanlı Hariri ailesi, artan borçların karşılanması için varlık satışlarına başlamıştı. Hariri ailesi Aralık ayında Ürdün’deki Arab Bank’taki %20 payını satmıştı.

-bloomberght

19 Jan 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap