Günün şirket haberleri ve tavsiyeleri

1846171_720x360 Günün şirket haberleri ve tavsiyeleri

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Akbank dün 2017 yılı ile ilgili beklentilerini paylaştı. Buna göre Akbank, 2017 yılında Türkiye ekonomisinin %3,0 – %3,5 arasında büyümesini öngörürken, enflasyonu %8 olarak tahmin etmiştir Bankanın; aktif, kredi ve mevduat büyüme tahmni ise %10 – %12 arasında iken sektörde de bu doğrultuda bir büyüme öngörmektedir.

Banka, karlılıkta %10 oranında artış beklerken, özsermaye ve aktif karlılık tahmini sırasıyla yaklaşık %15 ve %1,7 seviyelerinde olmuştur. Banka, net ücrret ve komisyon gelirlerinde de %10’luk bir artış beklerken, Net Faiz Marjının %3,4 civarında bu yıl ile yaklaşık aynı seviyede kalacağını tahmin etmiştir. Mevduat maliyetlerindeki artış beklentilerinin yaratacağı baskıyı kredi ve menkul kıymet faizleri ile kompanse edileceğini belirtmiştir. Diğer taraftan, sektörden daha iyi konumda bulunan kredi mevduat oranı ve takipteki kredi rasyosu beklentileri ise sırasıyla %105 (maksimum) ve %2,5 (yaklaşık) olmuştur. Yine maliyet kontrolü ile operasyonel gelir gider dengesinde olumlu bir görüntü sergilen Akbank’ın 2017 operasyonel gider / gelir rasyosu beklentisi %36’dır. Son olarak, Banka Fitch’in olası bir not indiriminin sermaye yeterlilik rasyosuna 140baz puan etki edebileceğini belirtirken, 2017 için sermaye yeterlilik rasyosu öngörüsü yaklaşık %14’tür.

Bimeks (BMEKS, Sınırlı Pozitif): Şirket 30.06.2016 tarihinde, Körfez ülkelerinden sağlanacak bir sendikasyon ile ilgili görüşmelere başladığını duyurmuştu. Sözkonusu sendikasyon işleminden vazgeçildi ve yurtiçinden sağlanan bir refinansman paketi için, banka ve finansal kuruluşlarla yapılan görüşmeler neticesinde anlaşmaya varıldı. Şirketin, bankalar ve leasing şirketleri nezdindeki finansal borçlarını, 1 yılı ödemesiz 6 yıl vadeli olarak yapılandıran bu refinansman paketine ilişkin Mutabakat Zaptı, banka ve finansal kuruluşlar tarafından imzalandı. Refinansman paketi ile, finansal borçların uzun vadeli bir döneme taşınması ve daha düşük bir finansal maliyet ile yeniden finansmanının sağlanarak, borçluluk seviyesinin azaltılması ile nakit akışı ve kar üretme kapasitesinin artması planlanıyor. Hisse dün haberin gönderilmesinin ardından %5,7 artış kaydetmesine rağmen, günü %1,1 aşağıda kapattı.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr): Şirket 2017 yılına ilişkin beklentilerini açıkladı. Buna göre, 2017 yılında iç hatlarda 32 milyon; dış hatlarda 37 milyon olmak üzere toplam 69 milyon yolcu taşınması hedeflenmektedir. Amerika ve Avrupa’da herhangi bir değişiklik olmaaksızın, Türkiye’de %12, Afrika’da %7, Uzak Doğu’da %2 ve Orta Doğu’da %8 kapasite artışı gerçekleştirerek toplamda %3 artışla 177 Milyar AKK’ya(Arz Edilen Koltuk Km) ulaşılması planlanırken yolcu doluluk oranının %76-77 aralığında olması beklenmektedir. 2017 yılında %7 artış ile 920 bin ton kargo taşınması hedeflenmektedir. 2017 yılında toplam akaryakıt tüketiminde %3 artış öngörülmektedir. 2017 yılı hedge dahil ortalama jet yakıtı maliyetinin ton başına 584 USD olacağı varsayılmaktadır. Yaklaşık 10,1 Milyar USD gelir elde edilmesi hedeflenmektedir. Birim giderlerde %3-%5 arasında düşüş hedeflenmektedir. %17-%19 arasında EBITDAR marjı hedeflenmektedir.

Ayrıca, değişen ekonomik ve teknolojik faktörler dikkate alınarak, sektördeki farklı havayollarının uygulamış olduğu amortisman süreleri, piyasa oyuncularının uygulamaları ve uzman görüşleri incelemeleri sonucunda 2017 yılından itibaren geçerli olacak şekilde bünyemizdeki uçak gövde ve motorlarının ekonomik ömrünü 20 yıl olarak kabul edden muhasebe tahminlerinin 25 yıl olarak değiştirilmesine karar verilmiştir.

TAV Havalimanları Holding (TAVHL, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): TAV Havalimanları’nın Aralık ayında hizmet verilen yolcu sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %2 oranında artarak 7,8 milyon olarak gerçekleşmiştir. Böylece Ocak-Aralık dönemi toplam yolcu sayısı da %2 oranında artarak 104,4 milyona ulaşmıştır. Yurtdışı havalimanlarının tamamında Aralık ayında artış kaydedilirken, en olumlu katkıyı %27’lik artışla Medine Havalimanı yapmıştır. Yurtiçinde Atatürk ve Gazipaşa Havalimanlarında sırasıyla %3 ve %11’lik daralmalar kaydedilirken, Ankara Esenboğa, İzmir ve Milas Bodrum Havalimanlarında ise geçen yılın aynı ayına göre yolcu sayısı sırasıyla %9, %3 ve %1 oranlarında artmıştır.

TAV Holding’in faaliyet gösterdiği havalimanlarındaki ticari uçuş sayısı ise Aralık ayında 60.853 ile %1’lik artış kaydederken, Ocak-Aralık döneminde toplam artış oranı %4 olarak gerçekleşmiş ve toplam uçuş sayısı 807.710’a yüksselmiştir.

Aralık ayı ile birlikte üçüncü çeyrek TAV’ın hizmet verdiği yolcu sayısı %1,2 oranında artarak 24,25milyona ulaşmış ve bir önceki çeyreğe paralel bir artış kaydetmiştir.

Albaraka Türk Katılım Bankası (ALBRK, Nötr):
Banka tarafından 10 yıl vadeli 200mn USD tutarındaki ikincil sermaye benzeri kredinin ilgili mevzuat kapsamında katkı sermaye olarak dikkate alınabilmesini teminen Basel III gereksinimlerine uygun hale getirilmesine ilişkin çalışmaların ve gerekli merciler nezdinde başvuruların yapılması konusunda Genel Müdürlüğe yetki verildiği ve BDDK’nın onayı için başvuruda bulunulduğu duyurulmuştu. Söz konusu sermaye benzeri kredinin şartlarında yapılacak değişikliklere ilişkin BDDK onayının alındığı bu çerçevede yatırımcılarla görüşülmesi ve yatırımcılardan izin alınmasına yönelik süreç başlatılığı duyurulmuştur. İşlemle ilgili olarak da Standard Chartered Bank ve Emirates NBD Capital’a yetki verilmiştir.

 

-Ziraat Yatırım

11 Jan 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap