Günün şirket haberleri ve tavsiyeleri

Dassault_Systemes_Zoom1 Günün şirket haberleri ve tavsiyeleri

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka, %100 iştiraki olan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai Emirliği’nde faaliyet gösteren Akbank (Dubai) Limited’in tasfiye edilerek aynı lokasyonda temsilcilik ofisi açılmasına karar verildiğini duyurmuştur.

Aselsan (ASELS, Öneri “EKLE”, Nötr): ASELSAN ve TAQNIA DST arasında Suudi Arabistan’da 6mn USD sermayeli SADEC LLC (Saudi Defense Electronics Company) ortak şirketinin kuruluş tescil işlemleri 27.12.2016 tarihi itibariyle gerçekleştirilmiştir.
Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “AL”, Nötr): Şirketi ile Galatasaray Spor Kulübü Derneği arasında 29.06.2016 tarihinde imzalanan protokolle ilgili sürecin yürütülmesine yönelik olarak ek protokol imzalanmıştır.

Galatasaray ile Emlak Konut GYO, İstanbul Riva ve Florya arsaları için daha önce yaptığıı anlaşmada, Florya ve Riva arazileri üzerinde orta ve üstü gelir grubuna yönelik projeler geliştirmeyi planlamışlardı. İmzalanan protokole göre arsa bedelinin %80’i Galatasaray’ın ve %20’si Emlak Konut GYO’nun payı olacak denilmişti. Dün Emlak Konut GYO hisseleri %0,68 oranında gerilerken, Galatasaray hisseleri %9,11 oranında değer kaybetti.

Vestel Beyaz (VESBE, Sınırlı Pozitif): Şirketin Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde satın almış olduğu arsa üzerinde 750 bin adet/yıl çamaşır makinası ve 750 bin adet/yıl kurutma makinası üretim kapasitesine sahip olacak yeni bir fabrika kurulması için yatırım çalışmalarına başlanmış olup, söz konusu yatırımın Haziran 2018’de tamamlanması planlanmaktadır. Yeni fabrika için toplamda yaklaşık 70mn EUR yatırım harcaması (arsa bedeli de dahil olarak) yapılması planlanmakta olup, yatırımın finansmanının sağlanması amacıyla çeşitli banka ve finansal kuruluşlarla görüşmeler devam etmektedir. Söz konusu yatırımla ilgili olarak gümrük vergisi muafiyeti, KDDV istisnası, vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği gibi yatırım teşviklerinden yararlanılacaktır. Dün Vestel Beyaz Eşya hisseleri günü yatay kapattı.

Tesco Kipa (KIPA, Nötr): Şirketin 2016 yılı 3. çeyrek net dönem zararı 40,1mn TL ile geçen seneki 61,8mn TL’lik zararın bir miktar altında gerçekleşti. Operasyonel giderlerdeki azalma ve yatırım gelirlerindeki artış zararın azalmasındaki ana faktörler oldu. Satışlar %8,6 artışla 598,8mn TL’ye yükselirken, maliyetlerdeki artış %13,8 oldu ve buna bağlı olarak brüt kar %7,1 gerilemeyle 127,9mn TL’yi gösterdi. Brüt kar marjı geçen seneye göre 3,6 puan azalışla %21,4 seviyesinde gerçekleşti. Operasyonel giderler geçen seneki 179,8mn TL’den, 2016 3. çeyrekte 149,7mn TL’ye geriledi ve olumlu bir görüntü çizdi. Öte yandan şirketin faaliyet zararı 30,2mn TL oldu. Geçen seneki faaliyet zararı 41,2mn TL seviyesindeydi. Yatırım gelirlerinin 7,7mn TL’lik artışı ve finansman giderlerinin geçen sene aynı çeyrekle aynı seviyede geçekleeşmesi faaliyet zararının azalmasını sağladı. 3. çeyrek zarar rakamlarıyla birlikte şirketin 9 aylık zararı 136,7mn TL oldu. Geçen sene 9 aylık dönemdeki net zarar 207,2mn TL idi.

 

-Ziraat Yatırım

28 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap