Günün şirket haberleri

PEGASUS

Şirketin yolcu sayısı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 oranında artarak 2,23 milyon oldu. Yolcu doluluk oranı da yüzde 79,4’ten yüzde 80,6’ya yükseldi

. Şirketin Ocak-Eylül dönemi toplam yolcu sayısı ise yüzde 7,4 oranında artış kaydederek 18,08 milyona ulaşırken, yolcu doluluk oranı yüzde 79,5’ten yüzde 78,3’e geriledi. 

KOZA ALTIN

Koza Altın 2013-2016 hesap dönemleriyle ilgili toplam 898.4 milyon lira vergi cezası tebliğ edildiğini; cezanın yeniden yapılandırılması kapsamında ödenecek tutarın 65-85 milyon lira arasında olmasını beklediğini duyurdu.

Şirketten KAP’a yapılan açıklamada, vergi cezalarının yeniden yapılandırılması kapsamında vergi affı hükümlerinden faydalanmak için gerekli başvurunun yapıldığı belirtilerek, “Yapılan başvuru sonucu şirketimizce 65 milyon TL ile 85 milyon TL arasında vergi cezası ödenmesi tahmin edilmekte olup ödenecek vergi cezası kesinleştiğinde kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir” denildi.

“FETÖ”ye para aktarılmasını sağladıkları iddiası ile Koza-İpek Holding bünyesindeki şirketlere kayyum atanmış, 1 Eylül’de yayınlanan KHK ile Koza-İpek şirketleri Eylül ayı içinde TMSF’ye devredilmişti.

LOGO YAZILIM

Logo Yazılım pay sahiplerinden EAS Solutions ve Logo Teknoloji, Logo’daki payları için satış sürecine başladı. 

Logo’dan yapılan açıklamada şu detaylar verildi:

Şirketimiz pay sahiplerinden EAS Solutions S.a.r.l. (“EAS Solutions”) azami olarak Şirket sermayesinin %24’ünü temsil eden 6.000.000 TL nominal değerli B Grubu payını ve Logo Teknoloji ve Yatırım A.Ş. (“Logo Teknoloji”) azami olarak Şirket sermayesinin %6’sını temsil eden 1.500.000 TL nominal değerli B Grubu payını çeşitli uluslararası ve yerli nitelikli
kurumsal yatırımcılara satışına dair süreci başlatmışlardır.

Ayrıca, EAS Solutions azami olarak, Şirket sermayesinin %8’ini temsil eden 2.000.000 TL nominal değerli B Grubu payını ve Logo Teknoloji ise azami olarak Şirket sermayesinin %2’sini temsil eden 500.000 TL nominal değerli B Grubu payını ek satış suretiyle uluslararası ve yerli nitelikli kurumsal yatırımcılara satabileceklerini de belirtmişlerdir.

EAS Solutions ve Logo Teknoloji bu işlemi gerçekleştirmek üzere Citigroup Global Markets Limited ve Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’yi yetkili olarak atamıştır.

EMLAK KONUT

Emlak Konut GYO, Eylül ayı içerisinde 534 adet bağımsız bölüm satışı gerçekleştirdi.

Emlak Konut GYO’nun Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınlanan açıklaması aşağıda bulunuyor:

Şirketimiz tarafından geliştirilen projelerde, 1 Ocak – 30 Eylül 2016 tarihleri itibariyle, toplamda 4.171.460.640,27 TL (KDV Hariç) değerinde, 5.833 adet bağımsız bölümün satışı (ön satışlar dahil) gerçekleştirilmiştir.

Eylül ayı içerisinde satışı (ön satışlar dahil) gerçekleşen bağımsız bölüm sayısı ise 534 adettir. Bu bağımsız bölümlerin KDV hariç peşin satış değeri ise toplam 443.156.442,44 TL dir.

2016 yılında, Eylül ayı itibarı ile, toplamda satışa esas brüt 830.940,72 m2 büyüklüğe ulaşan bağımsız bölümlerin satışı gerçekleştirilmiştir.

ŞİŞECAM

Paşabahçe Cam Mersin Fabrikasının faaliyetlerine son verilecek 

Şişe Cam’ın Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınlanan açıklaması aşağıda bulunuyor:

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.’nin bağlı ortaklığı olan Paşabahçe Cam San. ve Tic. A.Ş.’nin 14 Ekim 2016 tarihli ve 27 sayılı Yönetim Kurulu kararı doğrultusunda; Paşabahçe Cam San. ve Tic. A.Ş. tüzel kişiliği bünyesindeki Mersin Fabrikası’nın 14 Kasım 2016 tarihi itibarıyla faaliyetlerine son verilecektir.

Global konjonktür gereği yapılan rasyonalizasyon çalışmaları kapsamında teknik ve ekonomik ömrünü tamamlaması nedeniyle söz konusu işletmenin faaliyetlerine son verilecektir. Söz konusu operasyon paralelinde Paşabahçe Cam San. ve Tic. A.Ş.’nin Türkiye’deki diğer tesislerinde yeni teknolojik gelişmelerden faydalanarak sağlanan verimlilik artışı ve optimizasyon çalışmaları sayesinde Türkiye’deki aktif üretim kapasitesinin muhafaza edilmesi amaçlanmaktadır.

YAPI KREDİ

SPK, Yapı ve Kredi Bankası AŞ’nin 1 milyar euro tutarındaki İpotek Teminatlı Menkul Kıymeti (İTMK) başvurusuna onay verdi.

17 Oct 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap