Günün şirket haberleri

Dassault_Systemes_Zoom1 Günün şirket haberleri

Tekfen Holding (TKFEN, Öneri “EKLE”, Nötr): Grup şirketlerinden Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş. ile Katar Devleti’ni temsilen Belediyeler ve Çevre Bakanlığı arasında ön protokolü imzalandığı duyurulan “Al Khor Expressway” adlı otoyol projesinin sözleşme görüşmeleri tamamlanmış olup, toplam 34 km. uzunluğunda geliş – gidiş 10 şeritli, üzerinde çeşitli kavşaklar, viyadükler, alt ve üst geçitler olan yüksek prestijli projenin 7.6 milyar Katar Riyali (yaklaşık 2.1 milyar ABD Doları) bedellee anahtar teslimi olarak inşa edilmesi ve 36 ay sonunda teslim edilmesi konusunda nihai sözleşme imzalanmıştır. Dün BİST-100 %0,84 düşerken TKFEN, %1,24 değer kazanmıştı.

Pegasus (PGSUS, Nötr): Pegasus, 77 uçaktan oluşan filosundaki maksimum 3 uçağını (B737-800 ve A320) uzun dönemli wet-lease olarak kiralamayı hedeflemektedir. Pegasus, filosunda bulunan 77 uçağıyla yurt içinde 33 ve yurt dışında 69 olmak üzere 40 ülkede toplam 102 noktaya tarifeli uçuşlarına devam etmektedir.

Kardemir Demir Çelik (KRDMA, KRDMB, KRDMD, Nötr): Kardemir Genel Müdürü Uğur Yılmaz: “135 bin ton ray üretiminin ilk parti sevkiyatları İran’a başladı.”, dedi. İran ile Petrol-Ray takası kapsamında Nisan ayında yapılan 80mn EUR’luk anlaşma sonrası Kardemir İran’a ilk ray sevkiyatına başladı.

Gübre Fabrikaları (GUBRF, Sınırlı Pozitif): Şirketin 29.12.2015 tarihli özel durum açıklamasında; Bilecik’teki maden sahasına ilişkin işletme ruhsatları devirlerinin iptali Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Geenel Müdürlüğü nezdinde tekrar Şirket adına tesciline, Maden işletme sahalarından davalı Koza Altın İşletmeleri’nin tahliyesi ile Şirkete teslimine yönelik dava açıldığı duyurulmuştur.

Daha önce kayyum atanan Koza Altın İşletmeleri firmasının TMSF’ye (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) devredilmesi sonrası şirket tarafından; Mezkur maden sahalarının tahliye edilerek şirkete teslim edilmesi ile şirket tarafından feshedilen sözleşme kapsamında daha önce Koza Altın İşletmeleri’ne devredilmiş olan işletme ruhsatlarının şirket adına tescili için Maden İşleri Genel Müdürlüğü nezdinde gerekli devir işlemlerine başlanılmasına yönelik TMSF’den talepte bulunulmuştur. Ayrıca Koza Altın İşletmeleri ile ilgili dava süreci devam edildiği duyurulmuştur.

Türk Telekom (TTKOM, Öneri “EKLE”, Nötr): Ojer Telekomünikasyon A.Ş hakkında çıkan medya haberlerine istinaden Şirket KAP’a şu açıklamayı göndermiştir. “Hissedarlarımızdan Ojer Telekomünikasyon A.Ş. (OTAŞ) ile ilgili medyada yer alan haberlerin şirketimmizin günlük faaliyetleri, taahhütleri veya yükümlülüklerine bir etkisi beklenmemektedir. Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve iştiraklerinin finansman anlaşmalarında hissedarlarının borçlarını vaktinde ödeyememelerinden doğabilecek mütekabil temerrüt (cross-default) hükmü bulunmamaktadır. OTAŞ’ın şirketimizin hiçbir finansman sözleşmesinde garantörlüğü bulunmamaktadır. Şirketimizin OTAŞ lehine verilmiş herhangi bir teminat veya rehini bulunmamaktadır.”

Turkcell (TCELL, Nötr): Fitch Ratings, Turkcell Finansman A.S (TFS)’nin uzun vadeli ihraçcı temerrüt notunu (IDR) ‘BB+’ ve ulusal uzun vadeli notunu ‘AA(tur)’ olarak belirledi. Kredi derecelendirme kuruluşu IDR’ın görünümünün negatif, ulusal notun görünümünün ise durağan olduğunu belirtti.

Avivasa Emeklilik (AVISA, Nötr): Şirketin Ocak- Eylül 2016 dönemine ait prim üretimi; hayat dalı 180,7mn TL, hayat dışı 39,7mn TL olmak üzere toplam 220,4mn TL olarak gerçekleşmiştir. Geçen yıl Şirketin aynı döneme ait prim üretimi; hayat dalı 159,8mn TL, hhayat dışı 33,7mn TL olmak üzere toplam 193,5mn TL TL olarak gerçekleşmiştir.

14 Oct 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap