Günün önemli şirket haberleri ve tavsiyeleri

Aselsan (ASELS, Öneri “TUT”, Sınırlı Pozitif): Şirket ile bir yurt dışı müşteri arasında Elektro-Optik Sistemlerin tedarikine yönelik 13.09.2017 tarihinde 10,7mn USD tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme kapsamında teslimatlar 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilecektir.

 

Şirket ayrıca Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında 17.04.2002 tarihinde imzalanan Füze İkaz Sistemleri (MWS-TU) Tedarik Sözleşmesi’ne ilişkin olarak 14.09.2017 tarihindde sözleşme değişikliği yapılmıştır. Söz konusu sözleşme değişikliği ile ASELSAN’a toplam 17,3mn EUR tutarında ilave sipariş verilmiştir. İşbu sözleşme değişikliği kapsamında teslimatlar 2020 yılına kadar tamamlanacaktır.
Bagfaş (BAGFS, Nötr): Gürcistan ve Türkmenistan’a ihraç edilmek üzere Dreymoor firmasından 12bin ton DAP gübresi siparişi alınmıştır. Siparişin tutarı 4,3mn USD olup, sevkiyatın Eylül ayında tamamlanması planlanmaktadır. Ödemeler mal mukabilidir.

 

İş Bankası (ISCTR, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka’nın GMTN programı kapsamında hazırladığı 15mn Avustralya Doları tutarındaki ihraç belgesi SPK tarafından onaylanmıştır.
Pegasus (PGSUS, Sınırlı Negatif): 2016 ve 2017 yıllarında Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu müfettişlerince 2014 yılı için Şirketin kanuni defter ve belgeleri üzerinde gelir vergisi stopajı yönünden inceleme gerçekleştirilmiştir. İnceleme neticesinde Pegasus tarafından hava aracının sevk ve idaresiyle görevli pilotlar ile uçuş esnasında uçak içinde hizmet verren yetkili sivil havacılık otoritesince sertifikalandırılmış uçucu personele yapılan uçuş tazminatı ve uçuş tazminatı farkı ödemelerinin gelir vergisi istisnasına tabi tutulması eleştirilmiştir. Bu doğrultuda 2014 yılı için şirket aleyhine re’sen 38,6mn TL gelir vergisi (stopaj) ve 293,3bin TL damga vergisi tarh edilmiş ve ayrıca 57,9mn TL gelir vergisi ziyaı ve 439,9bin TL damga vergisi ziyaı cezası uygulanmıştır. Şirket konuyla ilgili bugüne kadarki sektör uygulamaları ve vergi uzmanlarının görüşleri doğrultusunda inceleme konusuna ilişkin olarak vergi mevzuatı ile tam uyum içinde olduğu görüşündedir ve finansal tablolarında incelenmeyen dönemler de dâhil olmak üzere herhangi bir karşılık ayırmamıştır. Söz konusu tarhiyat ve ceza uygulamasına karşı şirketin Maliye Bakanlığı Merkezi Uzlaşma Komisyonu nezdinde uzlaşma talebinde bulunma ve uzlaşmanın vaki olmaması durumunda vergi mahkemeleri nezdinde dava açma hakkı bulunmaktadır. Şirketin ayrıca vergi incelemesi sonuçlarının indirime kkonu edilmesini talep imkânı bulunmaktadır.

 

Şişe Cam (SISE, Nötr): Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s 14 Eylül 2017 tarihli raporunda şirketimizin uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notunu BB, görünümü ise “Negatif” olarak teyit etmiştir.

 

Türk Telekom (TTKOM, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Şirket ile Türkiye Haber-İş Sendikası arasında 8 Mayıs 2017 günü başlayan 12. Dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşma ile sonuçlanmıştır. Türkiye’de yaklaşık 12.000 Sendika üyesi çalışanımızı kapsayan toplu iş sözleşmesi 01/03/2017-28/02/2019 tarihleri arasında 2 yıl süreyle geçerli olacaktır.
Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): 126 gün vadeli 300mn TL nominal değerli ve 182 gün vadeli 100mn TL nominal değerli Vakıfbank finansman bonoları ihraç ve halka arz edilecek olup Vakıfbank Finansman Bonolarının ihraç ve halka arzına ilişkin talep toplama işlemi 18-19-20 Eylül 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu bonolara, 400mn TL nominal olan halka arz büyüüklüğünden fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 600mn TL nominal tutara yükseltilebilecektir.

 

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka tarafından Medium Term Note (MTN) programı kapsamında yurt dışında ihraç edilmesi planlanan 15mn USD tutarındaki borçlanma aracı için tertip ihraç belgesi alınabilmesi amacıyla SPK’ya yapılan başvuru onaylanmıştır.

 

Ziraat yatırım

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap