Günün Önemli Şirket Haberleri

Aksa Enerji (AKSEN, Sınırlı Pozitif): Madagaskar Enerji Santrali 66 MW kurulu güçteki ilk fazı tamamlanarak 5 Eylül 2017 tarihinde Bakanlık heyeti tarafından ticari işletmeye alınmış 6 MW’ı yedek motorlardan oluşan santralde sözleşme gereği belirtilen kapasiteye ulaşılmıştır. 2017 yılında 17,6 milyon Amerikan Doları FAVÖK (Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar) yaratması Şirket tarafından beklenen toplam 66 MW kurulu güçteki ilk fazın, 2018 yılında tüm yıl boyunca çalışmasıyla 45 milyon Amerikan Doları FAVÖK yaratacağı şirket tarafından öngörülmektedir. 54 MW kurulu güçteki ikinci fazın ise bölgedeki iletim hatlarının tamamlanmasını takiben devreye girmesi planlanmaktadır.

 

Ege Endüstri (EGEEN, Nötr): Serbest Bölge Şubesi yatırımı ile ilgili olarak toplam yatırım tutarı 8,9mn EUR olup, yatırıma konu ekipmanın 100% ‘ü ulaşmış, kurulum ve deneme üretimleri devam etmektedir. Pınarbaşı-Merkez üretim tesislerindeki modernizasyon çalışmaları tamamlanmış olup yatırım teşvik belgesi kapsamında tamamlama vizesi işlemleri yapılmaktadır. Makine parkı teknolojisinin yenilenmesi çalışmaları ise tamamlanmış olup yatırım teşvik belgesi kapsamında tamamlama vizesi işlemleri yapılmaktadır.

 

İş GYO (ISGYO, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): İzmir’de, yeni kent merkezi Bayraklı’da geliştirilen Ege Perla Karma Proje bünyesinde yer alan Ege Perla Alışveriş Merkezi 06.09.2017 tarihinde yapılan açılışla faaliyete geçmiştir.

 

Migros (MGROS, Nötr): Şirket 8 adet Migros, 6 adet Migros Jet, 1 adet Toptan ve 1 adet Ramstore formatında toplam 16 adet satış mağazası Ağustos ayı içerisinde hizmete açmıştır. 31 Ağustos 2017 itibariyle Şirketin mağaza sayısı, iştiraki Kipa’nın 170 mağazası dahil, yurtiçinde 1.828 ve yurtdışındaki iştirakleri vasıtasıyla 40 olmak üzere toplam 1.868’dir. (2016 sonu: yurtiçi 1.566, toplam 1.605 mağaza)

 

Sinpaş GYO (SNGYO, Pozitif): Şirket, Ankara Çankaya’da bulunan, teslim tarihi 15.07.2020, muhammen bedeli 182,5mn TL olan 674 adet taşınmazın satışına ilişkin olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen ihaleye Sinpaş Yapı Endüstrisi ve Ticaret A.Ş. 50%, Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. 50% oranında olacak şekilde müşterek teklif vererek ihaleyi 199mn TL bedel ile kazanmıştır. Şirket hisseleri dün %6,3 oranında değer kazandı.

 

Torunlar GYO (TRGYO, Öneri “TUT”, Pozitif): İstanbul Beykoz’da bulunan 53,9 m2 arsaya gerçekleştirilecek karma kullanım projesinde, proje inşaatının başlayabilmesi için alınması gereken “Yapı Ruhsatı” İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden 07.09.2017 tarihinde alınmıştır. Paşabahçe arsası, Torunlar GYO portföyüne Eylül 2012 tarihinde dahil edilmiştir. Şirket, arsanın %100 mülkiyetine sahiptir. Ayrıca, projenin deniz kısmında yer alan iskele, rıhtım ve dolgu alanından oluşan 3.935 m2 büyüklüğündeki alanın “kullanma izni sözleşmesi” 2008 yılından itibaren 49 yıllığına Torunlar GYO’ya aittir. Proje, “Kentsel Resort Otel” konseptinde, az yoğunluklu, lüks, yaklaşık 120 odalı butik otel ve yine öngörülen prestijli otel markasının hizmet vereceği apart otel villaları ve apart otel daireleri kapsayan karma bir projedir. Otel lüks ve prestijli uluslararası bir marka tarafından işletilecektir. Projenin tamamlanması 2019 yılı olarak öngörülmekte olup, tahmini inşaat maliyeti 317,5 milyon TL’dir. Haberin ardından Şirket hisseleri dün %9,4 oranında değer kazandı.

 

Kaynak: Ziraat YATIRIM

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap