Günün Önemli Şirket Haberleri

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “AL”, Pozitif): Emlak Konut GYO portföyünde bulunan 1,92mn m2 büyüklüğündeki Ankara Balıkuyumcu arsasını KDV hariç 395mn TL’ye, 368bin m2 büyüklüğündeki İzmir Urla arsasını KDV hariç 30mn TL’ye ve 1,46mn m2 büyüklüğündeki Yalova Çiftlikköy arsasını KDV hariç 250mn TL’ye olmak üzere toplam KDV hariç 675mn TL, KDV dahil 796,5mn TL’ye OYAK’a satıldığını duyurmuştur. Söz konusu tutarın 466,1mn TL’si peşin tahsil edilmiş olup bakiye tutar olan 330,4mn TL ise 15.09.2017 tarihinde tahsil edilecektir.

 

İş GYO (ISGYO, Öneri “AL”, Nötr): Şirket İstanbul Esenyurt’ta bulunan hipermarket binasının satışına ilişkin tapu devir işlemlerinin tamamlandığını ve 140mn TL tutarındaki KDV dahil satış bedelinin tamamı tahsil edildiğini duyurmuştur.

 

Göltaş Çimento (GOLTS, Nötr): Şirket tarafından 01 Şubat 2010 tarihinde yapılan Özel Durum Açıklaması ile duyurulan ve Akbank T.A.Ş ile bağlı ortaklığı Göltaş Enerji Elektrik Üretim A.Ş. arasında 29 Ocak 2010 tarihinde imzalanan sözleşme tahtındaki kredi refinanse edilmiş ve bu kapsamda Göltaş Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin kredi borcunun nihai vadesi Aralık 2025 olarak yeniden düzenlenmiştir. Şirket, bağlı ortaklığı Göltaş Enerji Elektrik Üretim A.Ş. lehine “Nakit Açığı Tamamlama Garantörü” sıfatıyla sözleşmeye taraf olmuştur.

 

Hürriyet Gazetesi (HURGZ, Sınırlı Pozitif): Şirketin sahibi bulunduğu Muğla İli, Milas İlçesi’nde kayıtlı, 72.387,98 metrekare yüzölçümlü, 22,8mn TL değer takdiri yapılan atıl vaziyetteki arsa niteliğindeki gayrimenkulün, yapılan pazarlıklar sonucu belirlenen toplam 24,5mn Türk Lirası bedel üzerinden Sermaye Piyasası Mevzuatı’nda tanımlandığı şekliyle herhangi bir “ilişkili taraf” niteliği bulunmayan PB GAYRİMENKUL GELİŞTİRME SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ’ne satışı ve tapuda devir işlemleri dün tamamlanmıştır.

 

Migros, Tesco Kipa (MGROS, KIPA, Sınırlı Pozitif): Şirket ile Tez-Koop. İş Sendikası arasında yürütülmekte olan ve 01 Mayıs 2017 – 31 Aralık 2019 dönemini kapsayan Toplu-İş Sözleşmesi görüşmeleri anlaşma ile sonuçlanmıştır.

 

Verusa Holding (VERUS, Nötr): Şirketin %100 oranında bağlı ortaklığı Standard Enerji Üretim A.Ş.’nin sahip olduğu maden ruhsatlarından Adana Tufanbeyli Boksit madeni sahasında yapılan sondaj çalışmalarından elde edilen veriler doğrultusunda maden sahasının işletmeye alınmasına, bu kapsamda işletme tesisi kurulması dâhil gerekli tüm çalışmalara başlanmasına karar verilmiştir.

 

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Şirket Kızıldere III jeotermal santralinin ilk fazını devreye aldı. Şirketten yapılan yazılı açıklamada “Zorlu Enerji, Kızıldere III projesinin 99.5 MW kurulu güce sahip ilk ünitesini 320mn USD yatırımla tamamladı. Denizli’nin Sarayköy ilçesinde hayata geçen projede ticari elektrik satışına başlandı” denildi. Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, “Kızıldere III jeotermal santralimiz, toplam 99.5 MW kurulu gücü ile yılda 720 milyon KW/saat elektrik üretecek. Önümüzdeki yıl tamamlamayı planladığımız Kızıldere III santral projemiz sahip olacağı toplam 165 MW kurulu güç ile Türkiye’nin en büyük jeotermal santrali olacak” dedi. Zorlu Enerji altı doğal gaz, yedi hidroelektrik, dört jeotermal ve dört rüzgar santralinden oluşan üretim portföyüyle Türkiye’de toplam 744 MW, Pakistan ve İsrail’deki yatırımlarıyla birlikte ise toplamda 1091 MW’lık kurulu güce sahip. (Kaynak: Reuters)

 

Akdeniz Güvenlik (AKGUV, Sınırlı Pozitif): Beyoğlu Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün açmış olduğu 116 personelle 24 ay süre ile yürütülecek işin ihalesinin “12,7mn TL + KDV” bedelli sözleşmesi dün imzalanmıştır.

 

Vakko Tekstil (VAKKO): Şirket stratejik alternatiflerin tespiti ve değerlendirilmesi amacıyla, Credit Suisse International ile şirketin doğrudan ve dolaylı ortakları arasında bir danışmanlık sözleşmesi imzalandığını duyurdu. Hisse dün %7,65 düşüş kaydetti.

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap