Günün önemli şirket haberleri

Garanti Bankası (GARAN, Öneri “EKLE”, Nötr): Garanti Bankası’nın Amsterdam merkezli iştiraki GarantiBank International NV 250mn USD tutarında 365 gün vadeli sendikasyon kredisi kullandı. Yayımlanan basın bültenine göre GarantiBank International bu krediyle 2016’da kullandığı sendikasyonu %196 oranında yeniledi. Krediyi veren bankaların elde ettiği getiri, verdikleri kredinin tutarına göre Libor+95bps ile Libor+105bps arasında değişti. GarantiBank International uluslararası ticaret ve emtia finansmanı, özel bankacılık, hazine işlemleri ve yapılandırılmış finansman alanlarında faaliyet gösteriyor. (Kaynak: Reuters)
Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): ABD’nin Ulaştırma Güvenlik İdaresi (TSA) ekipleri de bu hafta Atatürk Havalimanı’nda ABD’ye uçuşlarda uygulanan güvenlik uygulamalarını yerinde inceledikten sonra İstanbul için de karar verilecek. ABD’ye uçuşlara ek güvenlik önlemleri kapsamında kabin bagajları için tomografi cihazlarının da gelmesiyle Türkiye’den de uuçuşlarda kısıtlamanın son bulması bekleniyor. (Kaynak: BloombergHT)

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka tarafından, 367 gün vadeli Euro ve ABD Doları olmak üzere iki ayrı kredi diliminden oluşan sendikasyon kredisi temini için, Commerzbank Aktiengesellschaft, Filiale Luxemburg koordinatörlüğündeki uluslararası bankalar konsorsiyumuna yetki verilmiştir ve bu kapsamda bir yetki anlaşması (mandate letter) imzalanmıştır
Eczacıbaşı İlaç (ECILC, Nötr): Eczacıbaşı Girişim Pazarlama Tüketim Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’deki payların tamamının satışı işlemi ile ilgili olarak dün yapılan Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda görüşülen önemli nitelikteki işlem oyçokluğu ile onaylanmış olup, 436.645 TL’lik nominal değerde paya sahip bir ortak tarafından olumsuz oy kullanılarak, muhalefet şerhi toplantı tutanağına işlenmiştir. Ayrılma hakkı kullanım fiyatı 3,3823 TL’dir. Ayrılma hakkı kullanım bitiş tarihi 17 Temmuz 2017’dir.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Bankacılıık sektörü Mayıs ayı net dönem karı bir önceki aya göre %12,1 oranında gerileyerek 3.714mn TL olmuştur. Bu düşüşte, 558mn TL artan ticari zarar, %12 oranında artarak 5.153mn TL’ye çıkan operasyonel giderler ve %16,3 oranında artarak 2.495mn TL’ye çıkan karşılık giderleri etkili olmuştur. Net faiz gelirleri ile Net ücret ve komisyon gelirleri ise %4,3 ve 4,7 oranında artarak sırasıyla 9.371mn ve 2.385mn TL olmuşlardır. Öte yandan, Mayıs ayı karı bir önceki yılın aynı ayına göre ise %19,1 oranında artarken, Ocak-Mayıs dönemindeki net dönem karı bir önceki yılına aynı dönemine göre %50,3 oranında artarak 21.173mn TL olmuştur. Sektörün ortalama özsermaye ve aktif karlılığı Mayıs ayında sırasıyla %16,7 ve %1,8 olmuştur. Net faiz marjı ise yatay kalarak %3,8 seviyesinde gerçekleşmiştir. Diğer yandan, sorunlu kredi oranı ise önemli bir değişim göstermeyerek (sorunlu kredi satışlarının da etkisiyle), Mayıs ayında %3,19 seviyesinde gerçekleşmiştir. Takipteki krediler karşılık oranı değişmeyerek %78,1 olmuştur. Sermaye yeterlilik oranı 30 baz puan artarak %16,68 seviyesine yükselmiştir.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Doğuş GYO (DGGYO): Şirket portföyünde yer alan “Gebze Center AVM” isimli gayrimenkulde mevcut kiracıların ödemekte olduğu EURO bazlı TL karşılığı kira bedelleri için, 01.07.2017-31.12.2017 (altı ay) dönemine münhasır olarak, kiracılardan iş hacimlerinin oldukça daralmış olması nedeniyle gelen taleplerin ve son dönemde finansal piyasalarda görülen kur artışlarının olumsuz etkileri dikkate alınmak suretiyle; 1 EURO kurunun ağırlıklı ortalaması 3,32TL olacak şekilde belirlenmesine; benzer sebeplerle “Doğuş Center Maslak” isimli gayrimenkulde, 01.07.2017-31.12.2017 (altı ay) dönemine 1 USD kurunun 3,30 TL olarak belirlenmesine, son olarak da “Doğuş Center Etiler” isimli gayrimenkulde de, 01.07.2017-31.12.2017 (altı ay) dönemine 1 USD kurunun 3,30 TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

MMC Sanayi (MMCAS, Sınırlı Negatif): İleri geri dönüşüm teknolojileri kullanımı ile atık lastik ve plastikten sentetik yakıt üretimi veya elektrik üretimi alanında Türkiye’de birlikte yatırım yapma amacıyla yabancı bir grup ile görüşmelere başlandığı duyurulmuştu. Söz konusu görüşmeler olumlu sonuç vermemiş ve görüşmeler sonlandırılmıştır.

Türk Ekonomi Bankası: Banka, Euro ve ABD Doları cinsinden olmak üzere, 364 gün ila 3 yıl 1 ay arasında 2 farklı vadede Sendikasyon Kredisi sağlanmasına ve gerekli işlemlerin yürütülmesi için Genel Müdürlüğe yetki verilmesine karar verildiğini duyurmuştur.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap