Logo reklamı

Günün Önemli Şirket Haberleri

TSKB (TSKB, Öneri "AL", Nötr): Banka, Dünya Bankası'ndan (IBRD, Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası) T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı garantisi ile temin ettiği 400mn ABD Doları tutarındaki "Kapsayıcı Finansmana Erişim Projesi" ("Inclusive Access to Finance Project ") kredi sözleşmesi 7 Haziran 2018 tarihinde imzalanmıştır. Bu kredi kapsamında desteklenmesi hedeflenen iki ana temanın ilki kadının işgücüne katılımını özendiren ve buna uygun çalışma ortamı sunan özel sektör firmalarının finanse edilmesi olacaktır. İkinci tema ise hhali hazırda ülkede yaşamlarına devam eden geçici koruma altındaki Suriyelilerin yoğunlukta bulunduğu bölgelerde faaliyet gösteren özel sektör firmalarının desteklenmesine yöneliktir.


Tüpraş (TUPRS, Öneri "EKLE", Sınırlı Pozitif): Tüpraş'ta yeni pay alımı yapan Lazard Asset Management LLC'nin payı %5'in üzerine çıktı. KAP'ta yer alan açıklamaya göre Lazard Asset Management LLC 6 Haziran'da Tüpraş hisselerinde pay başına 104,5 TL'den 1,51mn adet pay alımı yaptı. Söz konusu işlemin ardından Lazard Asset Management'ın Tüpraş'taki hissedarlık oranı %4,77'den %5,38'e yükseldi.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri "AL", Sınırlı Negatif): Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's Investor Services tarafından, Türkiye ülke kredi notunun olası bir indirim için izlemeye alınması nedeniyle, benzer durumdaki diğer şirketlerle birlikte Türk Hava Yolları A.O kredi notunun da izlemeye alındığı kamuya açıklanmıştır. Söz konusu incelemenin başlatılmış olması, Ortaklığın kredi notunun düşürüleceği anlammına gelmemektedir. Bu gelişme ile birlikte, 2015 yılında ihraç edilen Ekipman Teminatlı Geliştirilmiş Kredi Sertifikalarının notları da gözden geçirilmiş, USD cinsi kredi sertifikasının notu Baa1'den Baa2'ye çekilmiş, JPY cinsi kredi sertifikalarının notu ise yine olası bir indirim için izlemeye alınmıştır.
 

Ziraat Yatırım

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*