Logo reklamı

Günün Önemli Şirket Haberleri

BİM (BIMAS, Öneri "TUT", Nötr): Bazı haber mecralarında yayınlanan ve halen Doğuş Grubuna ait bulunan Star, NTV ve Kral TV kanallarının BİM'e satılacağına dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Türkiye perakende sektörünün lideri BİM'in medya sektöründe faaliyet göstermek gibi bir planı yoktur ve anılan televizyon kanalları için Doğuş Grubu ile herhangi bir görüşme yapılmamıştır.

Migros (MGROS, Nötr): Şirketin 7 adet Migros, 10 adet Migros Jet, 1 adet 5M ve 1 adet Macrocenter formatında toplam 19 satış mağazası Mayıs ayı içerisinde hizmete açılmıştır.31 Mayıs 2018 itibariyle Şirketin mağaza sayısı, iştiraki Kipa'nın 162 mağazası dahil, yurtiçinde 1.926 ve yurtdışındaki iştirakleri vasıtasıyla 41 olmmak üzere toplam 1.967'dir. (2017 sonu: yurtiçi 1.858, toplam 1.897 mağaza)

TSKB (TSKB, Öneri "AL", Nötr): Bankanın sermayesinin 2.400mn TL'den 2.800mn TL'ye artırılması ile ilgili olarak, ihraç edilecek 400mnTL nominal değerli paylara ilişkin İhraç Belgesi, SPK tarafından 31.05.2018 tarihinde onaylanmıştır.

Vestel Elektronik, AG Anadolu Grubu Holding, Turkcell, Karsan (VESTL, AGHOL, TCELL, KARSN, Nötr): Ortak Girişim Grubu kapsamında yürütülen çalışmalar neticesinde, Vestel Elektronik'in, AG Anadolu Grubu Holding'in, Turkcell'in, Kök Ulaşım'ın (Karsan) Türkiye'nin Otomobili Projesi'nde temel olarak elektrikli binek otomobil üretmek ve bunu destekleyici faaliyetleri yürütmek amacıyla kurulması planlanan "Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş."ne %19 oranında pay ile kurucu ortak olarak iştirak etmelerine karar verilmiştir. Bu kapsamda, 31.05.2018 tarihinde Pay Sahipleri Sözleşmesi ve Esas Sözleşme imzalanmıştır. Gerekli prosedürleri takiben şirket kuruluşu tamamlannacaktır.

Yapı Kredi (YKBNK, Öneri "AL", Nötr): Bankanın çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle 4.100mn TL artırılarak 4.347mn TL'den 8.447mn TL'ye çıkarılması kapsamında, pay sahiplerinin sahip oldukları payların %94,3'ü oranında yeni pay alma hakları bulunmaktadır. Yeni pay alma hakları izahnamede belirtilen esaslara uygun olarak, 06.06.2018 ile 20.06.2018 tarihleri arasında 15 gün süreyle kullandırılacaktır. Yeni pay alma hakları, 1 Kuruş (0,01 TL) nominal değerli her bir pay için 0,01 TL fiyattan (toplam 1 TL nominal değerli bir lot pay için 1 TL nominal değer üzerinden) kullandırılacaktır. Yeni pay alma haklarının kullandırılmasından sonra kalan paylar tasarruf sahiplerine satış duyurusunda ilan edilecek tarihlerde; 2 işgünü süreyle nominal değerden düşük olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasasında oluşacak fiyattan halka arz edilecektir.

Ayrıca Financial Times gazetesinin haberin göre İtalyan bankası UniCredit, Fransız rakibi SocGen ile birleşmeyi planlıyor. Gazete konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde UniCredit'in Fransız CEO'su Jean-Pierre Mustier'in birkaç aydır bu fikre öncülük ettiğini belirti. Kaynaklar, resmi bir temasın yapılmadığını, ancak SocGen yöneticilerinin de bir birleşme olasılığını araştırdıklarını söylediler. (Kaynak: Matriks)


Zorlu Osmangazi Enerji, Zorlu Enerji (ZOROE, ZOREN, Nötr): Şirketin %100 bağlı ortaklığı Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ ("OEDAŞ") ile European Bank for Reconstruction and Development ("EBRD"), International Finance Corporation ("IFC") ve Nederlandse Financierings Maatschappij Voor Ontwikkelingslanden N.V. ("FMO") ve yerel bankalar arasında, tamamı TL cinsinden olmak üzere toplamda azami 330mn USD tutarında nakdi kredi için Proje Finansman Sözleşmeleri imzalanmıştır. Taraflar arasında imzalanmış sözleşmeye konu olan kredi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından ilân edilen üçüncü tarife uygulama dönemindeki elektrik dağıtım yatırım harcamalarının finansmanında kulllanılacaktır.

Albaraka (ALBRK): SPK'nın onaylanan ihraç tavanı kapsamında, Albaraka Türk Katıllım Bankası A.Ş.'nin fon kullanıcısı olarak yer alacağı, yurtiçinde halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara satılmak üzere, yönetim sözleşmesine dayalı, 178 gün vadeli planlanan tutar 150mn TL olmak üzere, yatırımcılardan gelebilecek yatırım taleplerinin azami oranda karşılanması maksadıyla 200mn TL tutarındaki kira sertifikası ihracına ilişkin tertip ihraç belgesi SPK tarafından onaylanmıştır.

Yataş (YATAS, Nötr): 31 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleşen Olağan Genel Kurul toplantısında Hisse Geri Alım Programı kapsamında her bir pay için ödenebilecek azami tutar 40-TL olarak güncellenmiştir. Diğer şartlar ise değişmeden devam etmektedir.

Serve Kırtasiye (SERVE, Nötr): Şirkete ait olan Ofma Ofis Malzemeleri Ticaret ve Sanayi A.Ş. paylarının tamamı için serbest pazarlık usulü ile 3,6mn TL bedelle şirket ortağı Sn. Cemalettin Doğan'a satılmasına ve satışla ilgili satış sözleşmesinin hazırlanmasına karar verilmiştir.

 

 

Ziraat Yatırım

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*