Logo reklamı

Günün Önemli Şirket Haberleri

Aselsan (ASELS): Payları Borsa'da işlem gören Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin işlem sırası, Şirketin talebi üzerine, KAP'ta 14/05/2018 tarihinde duyurulan Borsa Yönetim Kurulu kararı çerçevesinde, 23/05/2018 tarihinden itibaren geçici olarak kapatılmış olup, halka arza ilişkin talep toplama ve Borsa'da gerçekleştirilecek toptan alış satış işleminin takasının tamamlandığının Borsa'ya bildirilmesine kadar kapalı kalacaktır.

Coca-Cola İçecek (CCOLA, Nötr): Coca-Cola İçecek orta vadeli (2018-2020) beklentilerini açıkladı. Şirketin konsolide satış hacmi beklentisinin yıllık bileşik %4-6 arasında artacağı öngörülürken, konsolide net satış gelirinin ise (kurdan arındırılmış) yıllık bileşik %10-12 arasında yükselmesi beklenmektedir. Konsolide FAVÖK marjında hafif artış öngörülürken, net borç / FAVÖK oranının 1,5x'in altında gerçekleşmesi tahmin edilmektedir. Şirketin öngördüğü yatırım harcamalarının satışlara oranı ise %7-8 aarasındadır.

Global Yatırım Holding (GLYHO, Nötr): Global Yatırım Holding'in bağlı ortaklığı Global Liman İşletmeleri (Global Ports) Havana Kruvaziyer Limanı'nın işletilmesine yönelik Küba'da "Aries S.A" ile 15 yıllık bir anlaşma imzaladı. Global Ports'un, anlaşma hükümleri gereği, işletme modelini 21 Haziran 2018'den başlayarak anlaşma süresince Havana Kruvaziyer Limanı'na da uygulayacağı belirtilerek, bunun karşılığında yolcu sayıları da dahil olmak üzere çeşitli parametrelerde büyümeye dayalı bir yönetim ücreti alacağı ifade edildi. Açıklamada ayrıca, limana gelen yolcu sayısının 2017'de yıllık %156 artışla yaklaşık 328,000 olduğu, 2018'de de 500,000 seviyesinin üzerinde gerçekleşmesinin beklendiği kaydedildi. Global Ports'un 7 ülkede 13 kruvaziyer, 2 ticari liman ağı bulunuyor. (Kaynak: Reuters)

İş GYO (ISGYO, Öneri "AL", Nötr): Şirket portföyünde yer alan İş Kuleleri Kule 3'ün muhtelif kiracılara kiralanmasına ilişkin çalışmalara devam edilmektedir.
SEKTÖR HABERLERİ

Demir Çelik:: Türkiye, Dünya Ticaret Örgütüne (DTÖ), ABD yönetiminin ithal çelik ve alüminyuma getirdiği ek vergilere karşı önlemler alacağını bildirdi. ABD Başkanı Donald Trump'ın, ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük tarifesi uygulanması kararını imzalamasının ardından, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkelerden karşı hamle geldi. (Kaynak: Dünya)

Doğalgaz: Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulunca, Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi'nin genişletme çalışmaları için ilk yedi yılı geri ödemesiz olmak üzere 22,5 yıl vadeli 600 milyon dolarlık kredi onaylandı. Dünya Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Doğalgaz Depolama Genişletme Projesi" olarak bir finansman paketinin onaylandığı bildirildi. Açıklamada, söz konusu proje kapsamında yer alan ve Türkiye'nin doğalgaz arz güvenliğini artıracak Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi için Kasım 2005'te 325 milyon dolar, Temmuz 2014'te de 400 milyon dolar tutarında iki kredinin onaylandığı hatırlatıldı. Tesisin baaşlangıç kapasitesinin bir milyar metreküp olduğu kaydedilen açıklamada, " (Tuz Gölü) Doğalgaz Depolama Genişletme Projesi, hükümetin depolama tesisisin büyüklüğünü yine aynı yerde yapılacak yatırım ile 5 katına çıkartmaya yönelik çabalarını destekleyecektir." ifadeleri kullanıldı. (Kaynak: Dünya)

İnşaat: TÜİK, Ocak-Mart dönemine ilişkin yapı izin istatistiklerini açıkladı. Buna göre, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı %23,5, yüzölçümü %32,9, değeri %19,8, daire sayısı %41,9 düştü.
 
DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Ata GYO (ATAGY): Şirket, Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından düzenlenen ve mülkiyeti Çanakkale İl Özel İdaresine ait olan Çanakkale'deki taşınmazın satışına ilişkin ihaleyi 6,1mn TL bedelle kazanmış olup, sözkonusu taşınmazın tapu işlemimin gerçekleştirdiğini duyurmuştur.

 

 

Ziraat Yatırım

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*