Logo reklamı

Günün Önemli Şirket Haberleri

Anadolu ISUZU (ASUZU, Nötr): Köstence Belediyesi'nin (Romanya) 15 Eylül 2017 tarihinde düzenlediği E6 dizel yakıtlı otobüs alımı ile bu alıma ilişkin garanti kapsamındaki bakım onarım, servis ve eğitim hizmetlerini kapsayan ihaleye en düşük teklifin şirket tarafından verildiği duyurulmuştu. Köstence Belediyesi'nin göndermiş olduğu mektup ile ihale tekliflerinin incelenmesi sonucunda şirketin verdiği ihale teklifinin uygun olduğu bildirilmiştir. Sözleşmenin teknik detaylarını görüşmek üzere şirket görüşmelere davet edilmiştir.

Aselsan (ASELS): Şirket, 2 Nisan 2018 tarihli Genel Kurul'da 1 milyar TL mevcut çıkarılmış sermayesinin 210mn TL artırılarak 1.210mn TL'ye çıkarılması hakkında karar almıştı. Şirket, Ülkemizin vve uluslararası piyasaların içinde bulunduğu ekonomik konjonktürü göz önünde bulundurularak, halka arz edilecek pay sayısının yeniden belirlenmesine ve bu kapsamda sermaye tutarının 140mn TL artırılarak Şirket'in çıkarılmış sermayesinin 1.140mn TL'ye artırılmasına karar verildiğini duyurmuştur.

Diğer yandan, Aselsan ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında Hassas Güdüm Kiti Projesi ile ilgili olarak, 103,4mn TL tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2019-2020 yıllarında gerçekleştirilecektir.

Mavi Giyim (MAVI, Nötr): Şirketin bağlı ortaklığı konumundaki Mavi Jeans Inc.'in ("Mavi Kanada") sermayesinin %25'ini temsil eden payların, Şirketin ilişkili tarafı Kitsch Apparel Inc.'den satın alınmasına, satış bedeli olarak Kitsch Apparel Inc.'e 3,97mn CAD ödenmesine, hisse devir sözleşmesinin imzalanması da dahil olmak üzere Yönetim Kurulu Kararı'nın icrası için gerekli tüm işlemlerin yapılmasına karar verilmiştir. Planlanan hisse devri sonrasında Şiirket Mavi Kanada'da doğrudan %25 oranında paya sahip olacak ve Şirket'in mevcut durum itibariyle Mavi Kanada'da bulunan %38,25 oranındaki dolaylı pay sahipliği ile birlikte etkin pay sahipliği oranı %63,25'e yükselecektir.

TOFAŞ (TOASO, Nötr): 31 Mart 2018 tarihli finansal tablo dipnotlarında belirtilen 2007-2012 yılları arasındaki dönemler için Şirkete tarh ve tebliğ edilen gecikme faizi hariç toplam 131mn TL tutarındaki cezalı vergi tarhiyatları ile ilgili olarak yeniden yapılandırma hükümlerinden faydalanılmasına karar verilmiş ve resmi makamlara gerekli başvuru yapılmıştır. 

Ayrıca, İtalyan Fiat, İtalya'da Punto ve Mito üretimini sonlandırma kararı aldı. Resmi açıklamanın 1 Haziran'da yapılması bekleniyor. (Kaynak: Bloomberg) 

SEKTÖR HABERLERİ

Kredi Garanti Fonu: Teminat yetersizliği nedeniyle kredi ve destek imkanlarından yararlanamayan KOBİ'lere kefil olarak krediye erişimlerini sağlayan Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) 14 ayda kullandırdığı kredi büyüklüğü 285 milyar liraya uulaştı. KGF'nin Mart 2017'de başlattığı 200 milyar liralık kredinin 50 milyar lirası geri ödenip kapanırken, 2018 yılı başında 55 milyar liralık yeni paket açtı. Cuma günü ise yeni bir 35 milyarlık paket daha açıkladı. 5 milyar lirası şubat ayındaki paketten kaydırılan 35 milyar liralık paketin eski ödemelerin geri dönüşünden kaynaklandığı öğrenildi. Böylece toplam kredi büyüklüğü 285 milyar liraya ulaştı. KGF yetkililerinden alınan bilgiye göre bugüne kadar 251 milyar liralık kredi kullandırılırken, bu krediler için 224 milyar liralık kefalet verildi. Bugüne kadar tüm kullandırılan KGF hazine kefaletli krediler içinde kapanan krediler toplam kredilerin yüzde 20'sine denk geliyor. Yaklaşık 50 milyar lira kredi kapatıldı. Bu krediler içinde takibe düşen yani ödenmeyen kredilerin oranı binde 6,7 olarak gerçekleşti. KGF kefaleti ile kullandırılan hazine kaynaklı kredilerin ortalama faiz oranı da yüzde 15,5 oldu. (Kaynak: Hürriyet)

Konut: Türkiye genelinde konut satışları 2018 Nisan ayındaa bir önceki yılın aynı ayına göre %9,9 oranında azalarak 103.087 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 17.414 konut satışı ve %16,9 ile en yüksek paya sahip oldu. Öte taraftan, ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %35,6 oranında azalış göstererek 27.912 oldu. Yabancılara ise yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %25,8 artarak 2.043 oldu. Ülke uyruklarına göre de en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı.

Otomotiv: Otomobil Distribütörleri Derneği (ODD) 2019 sonuna kadar geçerli hurda araç karşılığı özel tüketim vergisi (ÖTV) indirimi teşvikinin 2019 sonrasında da sürdürülmesini istedi. Mart ayında yayımlanan yasa kapsamında 16 yaş ve üzerindeki araçların hurdaya ayrılması veya ihraç edilmesi halinde yeni araç alımlarında 10,000 TL'ye kadar ÖTV indirimi yapılacak. Uygulama 2019 sonunda sona erecek. ODD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu yaptığı yazılı açıklamada düzenlemenin otomotiv sektörünün geçen yılki büyüme ivmesinin destekleyeceğini iifade ederek, "Yapılan uygulamanın ülkemiz araç parkı yaş ortalamalarını düşürebilecek şekilde 2019 ve sonrasında da sürdürülebilir olması birçok yönden kamu yararına olacaktır" dedi. Bilaloğlu ayrıca motorlu taşıtlar vergi sisteminin araç parkını gençleştirmeyi sağlayacak şekilde ele alınması gerektiğini belirtti. TÜİK verilerine göre geçen yıl sonu itibariyle Türkiye'de otomobil ve ticari araç dahil araç parkı 17 milyonu aştı. Bunun yaklaşık 6 milyon araçlık bölümü, yani üçte biri ise 16 yaş ve üzeri araçlardan oluşuyor. (Kaynak: Reuters)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Yeni Gimat GYO (YGGYO, Nötr): Yönetim Kurulu mevcut 107.520.000 TL olan çıkarılmış sermayenin geçmiş yıl karlarından karşılanmak üzere 53.760.000 TL artırılarak 161.280.000 TL'ye yükseltilmesine, bu kapsamda hem nama yazılı A Grubu ve hem de hamiline yazılı B Grubu pay sahiplerine ellerinde bulundurdukları beher hisseye % 50 (Elli) oranında (B) Grubu hamiline yazılı bedelsiz hisse verilmesine ve gerekli işlemler için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunulmasına karar vermiştir.

 

 

Ziraat Yatırım

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*