Logo reklamı

Günün Önemli Şirket Haberleri

Albaraka Türk katılım Bankası (ALBRK, Pozitif): Banka'nın 1Ç2018 net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %2 oranında artarak 97,7mn TL'ye yükselmiştir. Beklenti Banka'nın ilk çeyrekte 59mn TL kar elde edeceği yönündeydi. Banka'nın net kar payı gelirleri çeyreksel bazda %32 oranında gerileyerek 249,7mn TL olmuştur. (bir önceki çeyrekte %40 oranında artış görülmüştü.). Diğer yandan, Banka'nın diğer faaliyet gelirleri, TFRS 9'a geçişle birlikte karşılık iptallerinin önemli desteğiyle 236,6mn TL artarak 273,4mn TL'ye çıkmış ve karı desteklemiştir. Son olarak Banka'nın 2018 yılı ilk çeyreğindeki özsermaye karlılığı %13,9 olmuştur.

Aselsan (ASELS): Şirket ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında, tedarik ve geliştirme bileşenleri olan Savunma Amaçlı Haberleşme Sistemi Projesine yönelik toplam bedeli 608,5mn TL ve 124,8mn USD tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme kapsamında teslimatlar 2018-2024 yılları arasında gerçekleştirilecektir.

Ayrıca, Payları Borsada işlem gören Aselsan'ın sermayesinin 1 milyar TL'den 1,21 milyar TL'ye çıkarılması nedeniyle ihraç edilecek 210 milyon TL nominal değerli payların, mevcut ortakların rüçhan haklarının kısıtlanarak ikincil halka arz yoluyla Borsa dışında talep toplanması ve Toptan Alış Satış işlemi yoluyla satılmasıyla ilgili olarak, Şirketin talebi üzerine, halka arz izahnamesiinin Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanarak yayımlanmasından önce Şirketin bildireceği tarihte paylarının işlem sırasının geçici olarak kapatılmasına, halka arza ilişkin talep toplama ve Borsada gerçekleştirilecek Toptan Alış Satış işleminin takasının tamamlandığının Borsaya bildirilmesini takiben yapılacak değerlendirme sonrasında işlem sırasının son işlem günündeki kapanış fiyatının baz fiyat olarak belirlenmesiyle açılmasına ve bu süre zarfında mevcut bulunduğu BIST Endeksleri kapsamından çıkarılmamasına karar verilmiştir.

Carrefoursa (CRFSA, Pozitif): Şirket ile Bakırköy Gayrimenkul Yatırım İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. ("Alıcı") arasında, Şirketin mülkiyetinde bulunan Maltepe/İstanbul'da yer alan, Alışveriş Merkezi, Süpermarket, Depo ve Ofis nitelikli taşınmazlar'ın tamamının Alıcı'ya devredilmesi amacıyla Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi akdedilmiştir. Söz konusu Taşınmazlar'ın satış bedeli, Sözleşme'ye göre 835mn TL+KDV'dir. Satış bedeline istinaden Carrefoursa 580mn TL maddi duran varlık satış karı elde edecektir. Sözleşme'ye göre; satış ve tapu devir işlemleri Rekabet Kurulu izninin alınmış olması koşulu ile, en geç 29.06.2018 tarihine kadar tamamlanacaktır.

Doğan Holding (DOHOL, Nötr): Şirket ile Demirören Medya Yatırımları Ticaret A.Ş. arasında imzalanan "Hisse Satış Sözleşmesi" kapsamında yapılacak pay senedi satış ve devir işlemlerinin görüşüldüğü 11.05.2018 tarihli Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında Genel Kurul'a katılarak, toplantı tutanağına muhalefet şerhi işleten pay sahipleri 0,77 TL'den ayrılma hakkı işlemleri için 29.05.2018 saat 17:00'a kadar başvuruda bulunabilirler.

Turkcell (TCELL, Nötr): Sermayesinin tamamına sahip olduğu Ukrayna'da kurulu lifecell Limited Liability Company ("lifecell LLC") tarafından Ukrayna'da kurulan "Paycell LLC" unvanlı finansal şirketin yerel para transferi lisansı başvurusu gerçekleşmiştir.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri "AL", Nötr): Banka'nın GMTN programı kapsamındaa hazırladığı 10mn EUR tutarındaki ihraç belgesi SPK tarafından onaylanmıştır. Banka ayrıca, 84 gün vadeli 300mn TL nominal değerli finansman bonolarının ihraç ve halka arz edilmesi amacıyla SPK ve Borsa İstanbul'a başvuru yapmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Borsa Birincil Piyasa'da halka arzı gerçekleştirilen Kafein Yazılım Hizmetleri Ticaret A.Ş payları 16/05/2018 tarihinden itibaren Borsa Ana Pazar'ında, A grubunda sürekli işlem yöntemiyle ve "KFEIN.E" kodu ile işlem görmeye başlayacaktır.

MSCI Endeks Değişiklikleri: Dünyanın önde gelen endeks yapıcılarından MSCI, endekslerinde 31 Mayıs 2018 gece yarısından itibaren geçerli olacak değişiklikleri açıkladı. Buna göre; MSCI Global Small Cap Endeksi'nin Türkiye bölümünden 6 hisse çıkarılırken 1 adet ekleme yapıldı. MSCI Global Small Cap endeksine; MLP Sağlık Hizmetleri (MPARK) alındı, Adana Çimento (ADANA), Beşiktaş Futbol (BJKAS), Fenerbahçe Futbol (FENER), Goodyear Lastikleri (GOODY), Gübre Fabrikaları (GUBRF) ve İş Gayrimennkul Yatırım (ISGYO) ise çıkarıldı. MSCI Global standart Endeksi'nden ise Türk Telekom'u (TTKOM) çıkardı. Kaynak: Matriks

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Katmerciler (KATMR, Pozitif): Şirket ile İngiliz Mira firması, Savronik ve Delta Ltd. arasında insansız kara araçları (UKAP) alanında uluslararası stratejik işbirliğini öngören bir anlaşma dün Londra da Türk - İngiliz Tatlıdil forumunda imzalanmıştır.

 

 

Ziraat Yatırım