Logo reklamı

Günün Önemli Şirket Haberleri

Aksigorta (AKGRT, Pozitif): Şirket'in Mart ayındaki prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %54 oranında artarak 300mn TL'ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam prim üretimi ise Mart ayında 201,8mn TL gerçekleşerek bir önceki aynı ayına göre %18 oranında artış göstermiştir. Mart ayı prim üretimi ile birlikte Şirket'in 2018 yılının ilk üç ayındaki prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %50 oranında artarak 925,6milyar TL'ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam prim üretimi yılın ilk çeyreğindee 201,8mn TL gerçekleşerek bir önceki aynı dönemine göre %17 oranında artış göstermiştir.

Şişecam, Trakya Cam, Anadolu Cam Sanayii, Soda Sanayii (SISE, TRKCM, ANACM, SODA, Nötr): Şişecam yurtdışı piyasalarda 750mn USD'ye kadar tahvil ihracı kararı aldı. Şirket ihraçtan sağlanacak fonların, mevcut borçların ödenmesi ve benzeri diğer amaçlarla kullanılacağını belirtti. Şirketin KAP'a yaptığı açıklamaya göre, yapılacak borçlanma verecekleri garanti tutarı kadar grup şirketleri Trakya Cam, Anadolu Cam, Soda Sanayii ve Paşabahçe'ye aktarılacak. Trakya Cam tarafından yine KAP'a yapılan açıklamada da şirketin tahvil ihracına 250mn USD'ye kadar garanti vereceği belirtildi. Ayrıca, Anadolu Cam ve Soda Sanayii'de sırasıyla 150mn USD'ye kadar ve 50mn USD'ye kadar yükümlülüklere garanti vermeye karar verdiğini açıkladı. (Kaynak: Reuters)

Halk GYO (HLGYO, Nötr): Kocaeli'de yer alan Halk Ofis Şekerpınar binasının kiralama ve/veya satışına yönelik pazarlama süreci için Promark Gayrimenkul Yatırım Saatış ve Pazarlama A.Ş. ile imzalanan sözleşmenin süresi dolmuş ve sözleşme fesh olmuştur.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri "AL", Nötr): 19 gün vadeli 200mn TL nominal değerli ve 217 gün vadeli 100mn TL nominal değerli Vakıfbank finansman bonoları ihraç ve halka arz edilecek olup Vakıfbank Finansman Bonolarının ihraç ve halka arzına ilişkin talep toplama işlemi 16-17-18 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu bonolara, 300mn TL nominal olan halka arz büyüklüğünden fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 450mn TL nominal tutara yükseltilebilecektir.

Turkcell (TCELL, Öneri "EKLE", Nötr): Lazard Asset Management, yaptığı pay satış işlemi sonrası Turkcell'deki pay sahipliğinin %5'in altına düştüğünü duyurdu. KAP'ta yer alan açıklamaya göre, Lazard Asset Management 6 Nisan'da Turkcell'de 241,796 adet hisseyi pay başına 15,27 liradan sattı. Söz konusu işlem sonrası şirketin Turkcell'deki pay sahipliği %4,99'a geriledi.
SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Motorinin litre fiyaatına bu gece yarısından geçerli olmak üzere 17 kuruş zam yapıldı. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Ankara'da ortalama 5,33 liradan satılan motorinin litre fiyatı 5,50 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul'da 5,28 liradan 5,45 liraya, İzmir'de 5,32 liradan 5,49 liraya yükselecek. Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük çaplı değişiklikler gösteriyor. Motorinin litresine en son 23 Mart'ta 17 kuruş zam yapılmıştı.(Kaynak: AA)

Özelleştirme: Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.ye ait Erzincan Şeker Fabrikası ve Kastamonu Şeker Fabrikası'nın özelleştirme ihaleleri için 11.04.2018 Çarşamba günü saat 17.00 olan son teklif verme tarihi 18.04.2018 Çarşamba günü saat 17.00'ye kadar uzatıldığı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.
 
DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Flap Kongre (FLAP, Nötr): Şirketi; 25 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşecek, TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) ''Teşvik Toplantısı'' organizasyonunu yerine getirme göreviini üstlenmiştir.

Finans Finansal Kiralama (FFKRL, Nötr): Borsa Ana Pazarında işlem gören "FİNANS FİNANSAL KİRALAMA A.Ş."nin ticaret unvanının "QNB FİNANS FİNANSAL KİRALAMA A.Ş." olarak değişmesi nedeniyle, Bülten adı 12/04/2018 tarihinden itibaren "QNB FINANS FINANSAL KIRALAMA" olarak; mevcut "FFKRL" işlem kodu ise 02/05/2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere "QNBFL" olarak değiştirilecektir.

 

 

Ziraat Yatırım

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*