Logo reklamı

Günün Önemli Şirket Haberleri ( 24.01.2018 )

Aygaz (AYGAZ, Öneri "EKLE, Nötr) Şirketin üyesi olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası tarafından, tüp imalatı yapan Gebze İşletmesi için 12 Şubat 2018 tarihinde uygulanmak üzere Grev Kararı alındığı; MESS tarafından da lokavt kararı alındığı ve grev uygulamalarına göre belirlenecek lokavt başlama tarihinin sonradan bildirileceği MESS tarafından Şirkete bildirilmiştir. Toplu İş Sözleşmesi imzalanması amacıyla görüşmeler halen devam etmekte olup, sürece ilişkin önemli gelişmeler, ilgili düzenlemeler çerçevesinde kamuya açıklanacaktır

Borusan Boru (BRSAN, Nötr), Ege Endüstri (EGEEN), Ford Otosan (FROTO, Nötr): Üyesi oldukları Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası tarafından tüm işyerleri için 2 Şubat 2018 tarihinde uygulanmak üzere Grev Karaarı alındığı MESS tarafından Şirketlere bildirilmiştir. Toplu İş Sözleşmesi imzalanması amacıyla görüşmeler halen devam etmektedir.

İş GYO (ISGYO, Öneri "AL", Nötr): İş GYO Tuzla Konut Projesi ve Kadıköy Otel Projesi Fizibilite Raporları yayımladı. Tuzla'daki 53,5bin m2 arsanın tahmini maliyetinin 691mn TL; Kadıköy Otel Projesi'nin tahmini toplam maliyetinin ise 306mn TL olduğu açıklandı.

İzmir Demir Çelik (IZMDC, Nötr): Üyesi bulunduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında 05.10.2017 tarihinde başlanan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde yaşanan uyuşmazlığın, ilgili Bakanlık tarafından atanan "arabulucu" vasıtasıyla da giderilememesi neticesinde kanuni süresi içinde anlaşma sağlanamamıştır. Türk Metal Sendikası, MESS'e yapmış olduğu tebligatla, şirketin de içinde bulunduğu işyerlerinde 01 Mart 2018 tarihinde greve çıkılacağını bildirmiş bulunmaktadır. Süreç halen devam etmektedir.

Karsan Otomotiv (KARSN, Nötr), Türk Traktör (TTRAK, Nötr): Üyessi oldukları Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası tarafından şirketlerin tüm işyerleri için 12 Şubat 2018 tarihinde uygulanmak üzere Grev Kararı alındığı; MESS tarafından da lokavt kararı alındığı ve grev uygulamalarına göre belirlenecek lokavt başlama tarihinin sonradan bildirileceği MESS tarafından Şirketlere bildirilmiştir. Toplu İş Sözleşmesi imzalanması amacıyla görüşmeler halen devam etmekte olup, sürece ilişkin önemli gelişmeler, ilgili düzenlemeler çerçevesinde kamuya açıklanacaktır.

Turkcell (TCELL, Öneri "EKLE", Sınırlı Pozitif): Kazakistan'ın en büyük sabit telefon operatörü Kazakhtelecom, Turkcell ve Telia'nın ortak olduğu mobil operatör Kcell'in %75'ini almak için Kazak rekabet kurumuna başvurdu. Turkcell, Telia ile ortak olduğu Fintur üzerinden Kcell'de %51 dolaylı hisse sahibi, Telia'nın ayrıca Kcell'de %24 oranında doğrudan hissesi bulunuyor. Turkcelll daha önce %41,5 oranında pay sahibi olduğu Fintur'dan çıkmak istediğini belirtmiş, aslen geçen yıl için hedeflenen çıkışın 2018'de olabileceğini açıklamıştı. Turkcell'in %41,5 ve Telia'nın %58,9 oranında ortak oldukları Fintur Kazakistan'ın yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan ve Moldova'da faaliyet gösteriyor.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri "AL", Nötr): Banka tarafında Türkiye dışında yerleşik nitelikli kurumsal yatırımcılara, USD cinsinden tahvil ihracı düzenlenmesi için Emirates NBD Capital, First Abu Dhabi Bank, Goldman Sachs International, SG CIB, Standard Chartered Bank , UniCredit yetkilendirilmiştir.

 

 

Ziraat Yatırım

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*