Logo reklamı

Günün Önemli Şirket Haberleri

Ak Enerji (AKENR, Nötr): Ak Enerji'nin 1Ç2018'deki ana ortaklık net dönem zararı 144,3mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket geçen yılına aynı çeyreğinde 151,8mn TL zarar kaydetmişti. Şirket'in brüt karı ise %47 oranında artarak 31,1mn TL'ye yükselirken, brüt kar marjı %6 ile bir önceki yılın aynı çeyreğindeki %5 brüt kar marjının üzerinde gerçekleşmiştir. Yüksek döviz açık pozisyonu bulunan Şirket'in net finansman giderleri 1Ç2018'de 198mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemine göre 42mn TL artış göstermiştir.

Akçansa (AKCNS, Öneri "AL", Nötr): Akçansaa'nın 1Ç2018'deki ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %19 oranında artarak 41,4mn TL olmuştur. Net kar bizim beklentimiz olan 60mn TL'nin altında gelirken, 41mn TL olan piyasa beklentisine yakın gerçekleşmiştir. Yatırım faaliyetlerinden gelirler beklentimizin altında gelirken, net finansman giderleri beklentilerimizin üzerinde gerçekleşmiştir. Şirket'in brüt karı ise 69,8mn TL ile bir önceki yılın aynı dönemine göre %47 oranında artış göstermiştir. Yılın ilk çeyreğinde net ve brüt kar marjı ise sırasıyla %11 ve %18 olmuştur. Geçen yılın aynı döneminde net ve brüt kar marjı sırasıyla %12 ve %16 idi.

Petkim (PETKM, Negatif): Şirketin 2018 yılı ilk çeyrek ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %64,1 oranında gerileyerek 131,4mn TL'ye inmiş ve hem piyasa beklentisi olan 289mn TL'nin hem de bizim beklentimiz olan 375mn TL'nin oldukça altında kalmıştır. Tahminimizdeki sapmada hem satış gelirlerinin hem de brüt kar marjının beklentilerimiziin altında gerçekleşmesi etkili olmuştur. Satış miktarındaki %1'lik gerilemenin de etkisiyle ilk çeyrekte satış gelirleri bir önceki yılın aynı döneminde göre sadece %6 oranında artış kaydetmiştir. Diğer taraftan satış maliyetlerindeki artış %22,8 olmuştur. Buna bağlı olarak da brüt kar %41,1 oranında gerileyerek 276mn TL'ye gerilemiştir. Brüt kar marjı da %26,4'ten %14,7'ye gerilemiştir. Buna ilaveten operasyonel giderler de %46,5 oranında artarak, diğer faaliyetlerden gelirler de 46mn TL'den 20mn TL'ye gerileyerek karı olumsuz etkilemiştir. Böylece faaliyet karı %56,1 oranında gerilemiş ve 195,7mn TL olarak gerçekleşmiştir. Net finansman giderleri de 10,6mn TL'den 36,8mn TL'ye yükselerek dönem karını olumsuz etkilemiştir.

Polisan Holding (POLHO, Nötr): Şirketin ilk çeyrek ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %15,4 oranında artarak 18,7mn TL olarak gerçekleşmiştir. Satış gelirleri %40 oranında artan şirketin brüt karı ise %21,8 oranında artarak 34,8mn TL'ye yükselmiştir. Operasyonel giderler %22 oranında artarken, diğer faaliyetlerden gelirler de 3mn TL'den 1,6mn TL'ye gerilemiştir. Buna bağlı olarak faaliyet karı %10,8'lik artışla 27mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Tümosan Motor (TMSN, Pozitif): T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından Şirkete tebliğ edilen yazıda, Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi kapsamında sunulan tekliflerin değerlendirme sürecinin tamamlandığı, Savunma Sanayii İcra Komitesi kararı doğrultusunda Şirket dışındaki adaylardan biri ile sözleşme görüşmelerine başlandığı, Tümosan'nın ikinci firma olarak belirlenmiş olduğu bildirilmiştir.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif): Yapı Kredi Bankası 2020 strateji ve hedeflerine ait beklentileri açıkladı. Banka, 1 milyar ABD doları sermaye arzı ve yaklaşık 0,5 milyar ABD doları ilave ana sermaye ihracı ile yaklaşık 1,5 milyar ABD doları sermaye artışı planlamaktadır. Banka ayrıca, 2020'de temettü ödemesine tekrar başlanmasını planlamaktadır. Diğer yandan, hem kredilerde hem de mevduatta küçük ölçekli işlere odaklanılması, "anabanka müşterisi" penetrasyonunun artırılması, dijital bankacılık uygulamalarının hızlandırılması, iyileştirilmiş tahsilat süreci ve takipteki krediler için aktif stok yönetimi Banka'nın bazı hedefleri arasında yer almaktadır. 2020 hedefleri çerçevesinde, ortalama maddi özkaynak karlılığının %17'den büyük, gider/gelir oranının %36'dan küçük, gelir marjının %4,7'den büyük, sermaye yeterlilik rasyosunun %14'ten büyük ve takipteki krediler oranının %3,7 oranında olması beklenmektedir. Son olarak, hacimlerdeki dengeli büyüme sayesinde kredi mevduat oranının %110 - %115 seviyelerinde tutulması öngörülmektedir.
 

Ziraat Yatırım

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*