Logo reklamı

Günün Önemi Şirket Haberleri

Aselsan (ASELS): ASELSAN ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı arasında İstanbul ve Ankara illerinde toplam tutarı 37,6mn USD ve 214,9mn TL olan Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ihtiyaçları doğrultusunda Sayısal Haberleşme Şebekesi kurulumu konusunda mutabakata varılmıştır.

Ayrıca, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Aselsan arasında 'Dost Düşman Tanıma ve Tanıtma Sistemi' ve 'Sayısal Haberleşme Şebekesi' sözleşmeleri imzalandı. Kaynak: AA Finans

Otokar (OTKAR, Öneri "TUT", Nötr): Şirketin %100 oranında pay sahibi olduğu bağlı ortaklığı Otokar Europe SAS ile birlikte, Bükreş Belediyesi'nin açmış olduğu toplam 400 adet otobüs alımına ve bu araçların sekiz yıllık satış sonrası hizmetlerinin yerine getirilmesine ilişkin toplu taşıma ihalesine 10 Kasım 2017 tarihinde verilen teklifimizin kazanan teklif olduğu 20 Şubat 2018 tarihli açıklamamız ile duyurulmuştu. İlgili mevzuatta öngörülen prosedür ve süreçlerin tamamlanması sonrasında Bükreş Belediyesi ile sözleşme 05.06.2018 tarihinde imzalanmıştır. Teslimatların 2018 ve 2019 yılları içinde partiler halinde tamamlanması öngörülmektedir.

Netaş (NETAS, Sınırlı Pozitif): Netaş'ın ana hissedarı ZTE Corp'un, ABD Ticaret Bakanlığı'nın ABD'li tedarikçilerden satın alma yasağını kaldıracak prensipte bir anlaşma imzaladığı bildirildi. Ticaret Bakanlığı sözcüsü James Rockas, her iki tarafın imzaladığı anlaşmanın kesin bir anlaşma olmadığını söyledi. Anlaşmanın gelecek ihhlallerde ZTE aleyhinde 1 milyar dolar para cezası ile emanetteki 400 milyon dolarlık para cezasını içerdiği bildirildi. Kaynak: Matriks

TOFAŞ (TOASO, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif): Şirketin Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğüne yapmış olduğu Yatırım Teşvik Belgesi müracaatı onaylanmış ve toplam 1.120mn TL'lik modernizasyon yatırımı için şirket adına 137501 sayılı Yatırım Teşvik Belgesi düzenlenmiştir. BÖLGESEL - ÖNCELİKLİ YATIRIM kapsamındaki yatırımlarıyla ilgili olarak şirketin yararlanacağı destek unsurları 1- Gümrük Vergisi Muafiyeti, 2- KDV İstisnası, 3- Faiz Desteği, 4- Vergi İndirimi Oranı'dır. (%80 - YKO (Yatırıma Katkı Oranı) %50)
Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri "AL", Nötr): Türk Hava Yolları, İzmir Adnan Menderes Havalimanından Almanya'nın Münih, Hamburg, Berlin kenti ile Kuveyt'e yaz boyunca direkt uçuş yapacak.

Türk Traktör (TTRAK, Sınırlı Negatif): Şirket Mayıs ayı üretim ve satış rakamlarını açıkladı. Buna göre Mayıs ayında üretim 3.826 aadet, yurtiçi satış 1.511 adet olmuştur. Geçen sene Mayıs ayında üretim 3.665 adet, yurtiçi satış 3.103 adet idi. Mayıs ayıyla birlikte, 2018 yılındaki 5 aylık üretim 20.306 adet, yurtiçi satış 11.108 adet olmuştur. 2017 yılındaki 5 aylık üretim 18.545 adet, yurtiçi satış 15.297 adet seviyesindeydi. Şirketin Mayıs ayındaki yurt dışı satışları ise geçen seneki 928 adetin üzerinde 1.350 adet olmuştur. 5 aylık yurtdışı satışlar ise 2018 yılında 5.237 adet olurken, geçen seneki 4.952 adetlik rakamın üzerinde gerçekleşmiştir.

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Zorlu Enerji'nin yer aldığı konsorsiyum, Umman'da 500 megawatt (MW) kurulu güçte güneş enerjisi santrali kurulumu ve işletmesi için açılan ihalede ön yeterlilik aldı. Şirketin KAP'a yaptığı açıklamada ihalede 12 grubun ön yeterlilik aldığı ifade edildi.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*