Güne pozitif başlayan BIST-100 endeksi ilk seansı %0,13 yükselişle 102.781’den kapattı

Yurtdışı borsaların sınırlı pozitif hareket ettiği günde BIST’te gün içi dalgalı seyre karşın sınırlı pozitif eğilim var. Bugün ABD’de açıklanacak Chicago PMI, Michigan tüketici güven endeksi, kişisel gelir ve harcamalar verileri takip edilecek. Ayrıca Fed üyelerinden FOMC’de oy kullanma hakkı olan Harker’in (TSI-18:00) yapacağı açıklamaları izlenecek. Döviz kurları ile BIST arasında son üç haftalık dönemde güçlü ters korelasyon oluşmaya başladı. Bu nedenle kısa vadede DXY dolar endeksindeki gevşemeye paralel yurtiçi döviz kurlarında oluşacak gerilemelerin BIST’te tepki alımlarını kuvvetlendirmesi aksine dövizdeki yükselişin BIST’te satış baskısına neden olması beklenmektedir.

 

Kuzey Irak’taki Jeopolitik duruma ilişkin haber akışları yurtiçi piyasalar üzerinde etkili olmaya devam edecek. Trump’ın vergi reformuna ilişkin beklentiler ve dün Fed üyelerinden Bullard’dan yakın zamanda faiz artışına gerek yok açıklaması sonrası DXY endeksinde sınırlı gevşeme eğilimi var. Bu gevşeme eğiliminin güçlenmesi durumunda hem TL’de hem BIST’te tepki alımlarını kuvvetlenebilir. ABD tahvil faizlerindeki yükselişe paralel yurrtiçi tahvil faizlerinin yüksek seyretmesi ve finansal kurumlara ilişkin kurumlar vergisi oranın 2 puan yükseltilmesi sonrası BIST’te banka hisseleri üzerindeki negatif baskı sınırlı da olsa devam ediyor. Sanayi hisselerinde ise pozitif eğilim var. İkinci yarıda BIST’te dar bantta dalgalanmanın devam etmesi beklenmektedir. ABD verileri sonrası DXY ve ABD tahvil faizlerinde yaşanabilecek gevşemeler sonrası tepki yükselişinin güç kazandığını görebiliriz.

 

Endeks kısa vadeli düşüş eğiliminden çıkması için sırasıyla 103.100 ve 105.400 seviyelerini yukarı kırması gerekiyor. Endeksin 103.000 seviyesi üzerinde gün içi saatlik kapanış yapabilirse tepki 104.900-105.400 aralığını hedefleyerek tepki yükselişini güçlendirebilir. Ancak endeks 105.400 altında kaldıkça tepki yükselişi ssonrası satış baskısı ve dip arayışın devam etmesi beklenmektedir.

 

Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş

29 Sep 2017

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap