Gündeme dair analiz -2 ; “Merkez Bankası Kararı Sonrası”

TCMB faiz kararı açıklandı, Merkez bankamız 7 aylık indirim sürecinin ardından Ekim ayında faizleri sabit tutma kararı aldı. Salı günü yazımızda, piyasa beklentilerinin tersine merkez bankasının faiz indirmesini beklemediğimizi ve nedenlerini ifade etmiştik.

Buna mukabil faiz kararının ardından Dolar/TL paritesinde 3.03-3.06 bandına kadar bir gerileme yaşanabilirdi ve o şekilde gelişti.

Öncelikle Dolar/TL paritesi 3.06’nın hemen altına gelse de Dolar endeksinin kısa vadeli süreçte yeniden zirveye çıkmasıyla (98.20) TL’nin değer kazanımları törpülendi.

Merkez bankası kararının detaylarına ve açıklamalara baktığımızda ise beklenen net tavırdan ziyade bir karmaşa ortaya çıktı. Açıklamalardan dört tanesini aktarıyorum ;

1-      TCMB: Son dönemde açıklanan veriler ve yılın üçüncü çeyreğine dair göstergeler iktisadi faaliyetin ivme kaybettiğine işaret etmektedir

2-      TCMB: Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir

3-      TCMB: Döviz kuru ve diğer maliyet unsurlarındaki gelişmeler enflasyon görünümündeki iyileşmeyi sınırlamakta ve para politikasındaki temkinli duruşun korunmasını gerektirmektedir

4-      TCMB: Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır.

Merkez bankamız büyümeye ilişkin endişelerini ifade etmiş aynı zamanda enflasyonun kendisinin ana hedefi olduğunu tekrarlarken, döviz kurunun enflasyonda yukarı yönlü baskı yarattığını söylemiştir. Bu ifadeler faiz indirim sürecine neden ara verildiğini anlatmaktadır. Zira 7 aylık faiz indirimine rağmen ekonomide canlanma olmadığı yapısal reformların gerekliliği faiz indirimlerinin, büyümeye şimdilik fayda sağlamadığı gibi döviz kurunda enflasyona zarar verecek harekete neden olduğunu söylemektedir.

Özetle, Kasım ayında Dolar endeksinde dünya çapında bir gerileme olmadığı sürece merkez bankamız faizleri yine sabit tutabilir. Dolar/TL paritesinde yön ne olabilir ? 3.03-3.06 bölgesi, Dolar endeksi ve merkez bankasının endişeleri nedeniyle kalıcı olmayabilir. Dolar endeksi yeniden yönünü aşağı çevirmedikçeDolar/TL kurunun bir kez daha 3.08-3.10 bölgesine ilerlemesi beklenebilir. Bunun dışında, ABD seçimleri, FED faiz kararı ve dolayısıyla Dolar endeksi, Dolar/TL paritesi için temel dinamiktir.

20 Oct 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap