Güçlü Dolar ve Büyüme

Aşağı Yönlü Riskler

Doların güçlenmesinin ABD ekonomisi açısından aşağı yönlü riskler yaratacağı yönünde endişeler son dönemde fazlasıyla tartışılan bir konu. Dolar geçtiğimiz yılda Euro karşısında %28 Yen karşısında %17 değer kazandı. Tarihsel perspektifte doların ticari partnerlerin para birimleri karşısında değer kazanması ekonomik büyüme üzerinde negatif etki yaratıyor. Ticaret ağırlıklı dolar ise aynı şekilde %20 değer kazandı.

 

Teorik olarak para biriminin güçlenmesi ithalatı cesaretlendirerek ticaret açığının genişlemesine neden olur. İhracat ise daha zorlu bir ortamla karşılaşacağı için gerileyerek ekonomik büyüme üzerinde aşağı yönlü baskı yaratabilir.

 

Ekonomistler genellikle büyümeyi ticaret dengesinin etkisinden arındırmak maksadıyla net ihracatın etkisinden arındırılmış GSYH rakamlarını incelemeyi tercih etmektedir. Grafikte net ihracattan arındırılmış GSYH ve ticaret ağırlıklı dolar gösteriliyor. Doların hızla değer kazandığı dönemlerde ekonomik büyüme baskı altında kalıyor görünüyor.

94945-22 Güçlü Dolar ve Büyüme

2015 yılı ilk çeyreğinde Fed metinlerinde güçlü doların ekonomik büyüme üzerinde risk yaratacağı endişelerine yer veriliyor. Diğer yandan istihdam piyasasına ilişkin görünüm de doların güç kazanmasıyla birlikte zorluklarla karşı karşıya kalıyor.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap