Gübre Sektörü Hisseleri Teknik Analizi

Bu analizimizde gübre sektörüne ait GUBRF , BAGFS , EGGUB ve TKFEN hisselerini teknik analiz yöntemlerini kullanarak inceleyeceğiz.

Bu analizimizde gübre sektörüne ait GUBRF , BAGFS , EGGUB ve TKFEN hisselerini teknik analiz yöntemlerini kullanarak inceleyeceğiz. İlk olarak hisselerin tek başlarına teknik analizlerine baktıktan sonra birbirleri ile kıyaslayarak hangi hissenin daha iyi performans gösterebileceği hakkında bir fikir edinmeye çalışacağız.

 

GUBRF

 

Uzun vadede yükseliş kanalının üst seviyelerine doğru yükselişine devam ediyor. Kanalın üst seviyesi 5,9 seviyesinde bulunuyor. Bu seviye kırılmadığı sürece yükselişler sınırlı kalabilir.

Kısa-Orta vadede ise devam eden yükseliş kanalının alt seviyelerine yakın hareket eden GUBRF, 21 günlük hareketli ortalama olan 5,4 üzerinde tutunursa 5,87 seviyesine doğru yükselişine devam edebilir. Aşağı yönlü bir kırılmada ise 4,90 seviyesi orta vadede destek olarak takip edilebilir.

 

53496-gubrf Gübre Sektörü Hisseleri Teknik Analizi

53497-gubrf2 Gübre Sektörü Hisseleri Teknik Analizi

 

BAGFS

 

Uzun vadeli yükseliş kanalının üst seviyelerine yakın hareket eden BAGFS’de 15,83 direnci kırılmadığı sürece yükselişler bu seviye ile sınırlı kalabilir. Daha kısa vadede ise aşağıdaki günlük grafikte turuncu kesik çizgi ile görebileceğiniz üzere bir sıkışma alanı oluştu. Aşağıda 14,62, yukarıda ise 15,00 seviyesi ile sınırlanan bu sıkışma yukarı yönlü kırılırsa, uzun vadeli yükselişlerin hedefi olan 15,83 seviyesi gündeme gelebilir. Aşağı yönlü bir kırılmada ise orta vadeli yükseliş kanalının alt seviyesi olan 13,00 seviyesine doğru geri çekilmeler başlayabilir.

 

53498-bagfs Gübre Sektörü Hisseleri Teknik Analizi

53499-bagfs2 Gübre Sektörü Hisseleri Teknik Analizi

 

EGGUB

 

Orta vadeli yükseliş trendi içerisindeki hareketlerine devam eden EGGUB, kısa vadeli bir düşüş kanalı oluşturdu. Bu iki trendin kesiştiği 21,6 seviyesi kritik olabilir. Bu destek üzerinde kalınırsa orta vadeli yükseliş hareketleri devam edebilir. Ancak Aşağı yönlü bir kırılma yaşanırsa düşüş kanalı devam edebilir ve kısa-orta vadede 20,30 seviyesi gündeme gelebilir.

 

53500-eggub Gübre Sektörü Hisseleri Teknik Analizi

 

TKFEN

 

Uzun vadede paralel yükseliş kanalları içerisinde bulunan TKFEN, kanalın alt seviyelerinden başlayan yükselişine devam ediyor. 50 aylık ortalama olan 5,64 üzerinde kalındığı sürece 6,65 seviyesine doğru yükselişine devam edebilir.

Orta vadeli incelediğimizde ise üçgen formasyonu oluştuğunu görüyoruz. Yukarıda 50 günlük ortalama, aşağıda ise 89 günlük ortalama ile desteklenen bu formasyonun üst seviyesi olan 5,92 seviyesi yukarı yönlü kırılırsa uzun vadeli yükselişlerin hedefi olan 6,65 seviyesine doğru yükselişine devam edebilir. Ancak aşağıda 5,63 desteği kırılırsa satış baskıları artabilir.

 

53501-tkfen Gübre Sektörü Hisseleri Teknik Analizi

53502-tkfen2 Gübre Sektörü Hisseleri Teknik Analizi

 

Peki hangi hisse daha iyi performans gösterebilir?

 

 

Bu sorunun cevabı için GUBRF, BAGFS, EGGUB ve TKFEN hisseleri ile Bist 100’ün son bir yılda nasıl bir performans gösterdiğini inceleyeceğiz.

Aşağıdaki grafikte bu 4 hissenin ve Bist 100’ün son bir yıldaki normalize edilmiş grafiklerini görebilirsiniz.

Not: Normalize edilmiş grafikte yüzde değişmeleri görebiliriz. Örneğin grafikteki 119 seviyesi %19’luk bir artışı gösteriyor.

 

Son 1 yılda EGGUB, GUBRF ve özellikle BAGFS hisseleri Bist 100’e göre çok daha iyi bir performans göstermiş. Teknik analizlerde de bahsettiğimiz gibi bu hisseler uzun dönemli trend kanallarının üst seviyelerine yaklaşmış durumdalar. Öte yandan TKFEN geçen sene yaklaşık %19’luk bir artış kaydetmiş olsa da bu oran Bist 100’le ve diğer hisselerle karşılaştırıldığında daha az kalıyor. Uzun vadeli trendinin alt seviyesinden yükselişe başladığını da hesaba katacak olursak TKFEN hisselerinin bu yıl içerisinde daha iyi bir performans göstermesi beklenebilir.

 

53503-gubre Gübre Sektörü Hisseleri Teknik Analizi

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap