Greenspan’in Kabusu

Düşük tasarruf düşük büyüme..

Fed eski başkanı Alan Greenspan 27 Ekim’de Washington’da gerçekleştirdiği konuşmasında ekonominin zorluklarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekmişti. Greenspan tarafından yapılan çalışma sosyal haklardan yararlanma ile tasarruflar arasında tersine bir ilişkiye işaret ediyor. Hükümet böylelikle emekli olan baby boomer (1946-1964) nesline daha fazla sosyal harcama yapmak durumunda kalabilir. Demografik dönüşüm süreciyle birlikte ABD ekonomisi zorluklarla karşı karşıya kalabilir. Böylelikle de daha düşük miktarda yatırım yapılabilir. Bütün bu gelişmelerle birlikte ise ekonomik büyüme uzun dönemde daha düşük bir “yeni normalde” olabilir.

 

Grafikte hükümetin vatandaşlara sağladığı sosyal yardımların GSYH payı (turuncu) ve toplam yurtiçi tasarruflar (mavi) gösteriliyor. Tasarruflar gerilerken sosyal yardımların GSYH payı artmaya devam ediyor. Tasarrufun yaratılamaması durumunda ilerleyen dönemde yatırım yapmak daha güç olabilir. Demografik dönüşüm süreci sosyal yardımların daha da artmasına neden olabilir.

173574-1 Greenspan'in Kabusu

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap