Gram Altında Yükseliş Devam Edebilir

Gram altın fiyatlarında yukarı yönde hareketlilik yaşanmaya devam ediyor.

Tabii bu fiyatlamada iki unsur ön olana çıkıyor:
1. Dolar/TL paritesinde yükseliş hareketi hız kazanmış durumda. Paritenin 3.5500 direncini aşması yukarı yönde hareketlerin devamı adına önemli. Bu sayede 3.5700 direncini takip etmeyi sürdürmekteyiz. Kırılması durumunda 3.5870 seviyesine kadar yükseliş devam edebilir ki bu durumda gram altın fiyatlarını da yukarı yönde tetikler.

2. İkinci unsur ise ons altında teknik olarak güçlü görünümün sürmesi… ABD iç siyasetinde yaşanan gelişmeler ABD dolarının zayıf performans göstermesine neden oluyor. Trump’ın vaatlerini gerçekleştirme ihtimalini düşürücü gelişmeler yaşandıkça zayıflayan dolar ons altın fiyatlarını destekliyor. Sarı metal neredeyse 1262 direncine ulaşmış durumda. Bu seviyeye 1205 seviyesinden başlayan yükseliş hareketi ile ulaştığının altını çizelim.

Tüm bu fiyatlamalar ile gram altın teknik olarak bir süredir fiyatlandığı 143.35 – 139.35 bandını yukarı yönde aşıyor. Dolayısıyla yükselişin devamı adına 143.35 desteğinin üzerinde kalıcılığın sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Bu haliyle 144.30 direnci ilk izleyeceğimiz teknik seviye olacaktır. Yukarı yönde hareketin devam etmesi ile birlikte 145.15 – 145.75 bölgesine doğru ataklar oluşabilir.

Gram altın fiyatlarının 143.35 desteği üzerinde tutunamaması durumunda ise 142.85 ara desteği ile birlikte 142.25 seviyesine kadar gerileme hız kazanabilir. Burada önemli olan konu olası gerileme hareketi sonrası fiyatların yeniden orta vadeli kanalın içerisine dönmesi olacak. Dolayısıyla daha hızlı geri çekilmeler ile karşılaşılabilir. Fakat bu fiyatlama için Dolar/TL ve ons altın fiyatlarında da zayıflamanın oluşması gerekiyor. Şimdilik ne paritede ne de ons altın fiyatlarında ciddi ölçüde satış baskısı meydana gelebilecek bir görünüm bulunmuyor.

Meksa Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

25 Jul 2017

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap