Gözler merkez bankalarında

132527 Gözler merkez bankalarında

Küresel piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın bugün yapacağı toplantı ve ABD başkanlık tartışmalarıyla yön bulurken, yurt içinde en önemli gündem maddesi Merkez Bankası’nın faiz kararı olacak.

Bir önceki gün 3,11’in üzerine kadar çıkarak rekor tazeleyen dolar dün Merkez Bankası’nın bu ay faiz indirimine ara verebileceği beklentisinin yükselmesiyle 3,07’nin altına kadar indi. Kur yeni güne de 3,0660 seviyelerinde başladı. 

BIST 100 endeksi ise güne yüzde 0,18 yükselişle 79 bin 355 puandan girdi.

PETROL

Petrol fiyatları bir miktar gerilese de ABD stoklarındaki gerilemenin yarattığı iyimserliğin etkisiyle yaklaşık 15 ayın en yüksek seviyesinde seyrediyor.

Suudi Arabistan Enerji ve Sanayi Bakanı Khalid Al-Falih da birçok ülkenin petrol fiyatlarındaki iyileşmenin devamını güvence altına almak için üretimi azaltma konusunda OPEC’e katılmaya istekli olduğunu belirterek iyimser havaya katkıda bulundu.

OPEC’in anlaşmayı uygulayıp uygulamayacağına ilişkin belirsizliğin etkisiyle dalgalanan fiyatlar 51 dolar üzerine yerleşti.

Brent petrol yüzde 0,25 düşüşle 52,54 dolar, ham petrol ise yüzde 0,43 düşüşle 51,38 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

ALTIN

AMB toplantısı öncesi altında yükseliş devam ediyor. Dört gündür yükselen değerli metal iki haftanın en yüksek seviyelerinden işlem görüyor.

Yatırımcılar altın fiyatlarındaki seyir için AMB’nin parasal gevşeme programının geleceğine ilişkin mesajlar arayacak.

ASYA PİYASALARI

Asya hisse senetleri, 15 ayın en yüksek seviyesine çıkan petrol fiyatlarının enerji şirketlerini desteklemesi ile değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0,1 yükseldi. Endeks, Çin’de büyüme rakamının istikrarlı bir ekonomiyi işaret etmesi ve Fed’in para politikasını kademeli sıkılaştıracağı beklentileri ile birlikte yaklaşık bir ayın en büyük iki günlük yükselişini gerçekleştirdi. 

Japonya’da Topix Endeksi yüzde 0,2 yükselirken, Güney Kore’de Kospi ve Yeni Zelanda’da S&P/NZX 50 endeksleri yüzde 0,2 düştü. Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi ise yüzde 0,1 tırmandı.

20 Oct 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap