Goldman Sachs: Fed’in faiz artırma olasılığı % 85’e çıktı

gs-tower_large Goldman Sachs: Fed'in faiz artırma olasılığı % 85'e çıktı

Goldman Sachs, Fed’in Aralik ayında faiz artırımına gitme olasılığının geçen haftaki seviyesi olan yüzde 60’tan yüzde 85’e çıktığını kaydetti.

Goldman Sachs ekonomistleri Jari Stehn ve Jan Hatzius, Çarşamba günkü bilgilendirme notunda, ABD büyümesindeki hızlanma ve büyüme/enflasyon görünümünde Trum’a bağlı değişikliğin, daha sıkı Fed politikasına ilişkin tahmini güçlendirdiğini, Aralık ayında faiz artırımı olasılığının geçen haftaki seviyesi olan yüzde 60’tan yüzde 85’e çıktığını kaydetti.

Goldman analistleri ayrıca, yüksek çekirdek enflasyon tahmini ve hafifçe yüksek büyüme tahmininden dolayı, 2017’de ilave 75 baz puanlık faiz artırımı da öngördü. Bu öngörü, Federal Açık Piyasa Komitsi (FOMC) projeksiyonunun üzerinde.

Değerlendirmede, “Kısa vadeli faizlerin önümüzdeki birçok yıl boyunca tarihi normunun altında kalacağı şeklinde piyasa katılımcıların büyük bölümü tarafından kabul gören görüşün büyüklüğünün etkisi altındayız” denildi.

Banka, terminal fon faizlerine ilişkin yüzde 3.25-3.50 tahminini sürdürüyor.

16 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap